Kredi Kartı Yapılandırması Olan Kredi Çekebilir mi?

Kredi kartları, günlük hayatımızı vazgeçilmezi arasında yer alıyor. En küçük alışverişten en büyük alışverişe kadar her alanda kredi kartlarını kullanıyoruz. Kredi kartlarının çağımızda bu kadar sık kullanılmasının sebebi ise nakit para ihtiyacı. Kazanılan maaşın ay sonunu getirmemesi, vatandaşları taksitli alışveriş imkânına sürüklüyor. Ancak kişileri kredi kartı kullanımlarında sınırlandırmak için, yasalar art niyetli kullanımların önüne geçmek amacıyla kredi kartlarına taksit sınırlaması getirmiştir.

Bu sınırlama sayesinde kredi kartı limitlerinin ağzına kadar dolması engellenmekte ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin kredi kartı kullanması engellenmektedir. Son zamanlarda sıklıkla gündemde olan kredi kartı yapılandırması kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilere verilmiş bir fırsat olarak görülmektedir. Ancak akla gelen sorulardan biri de kredi kartı yapılandırmasına giden kişilerin kredi çekip çekemeyeceği. Gelin birlikte bu soruya cevap arayalım.

Kredi Kartı Yapılandırması Olan Kişiler Kredi Çekebilir

  • Kredi kartı yapılandırmasından önce, kredi kartı yapılandırmanın sicilinizi bozmadığından bahsedebiliriz.
  • Bu durumda kredi kullanmak isterseniz kredi çekmek istediğiniz banka sizin yapılandırmadan sonraki ödemelerinize bakacaktır. Ödeme durumunuza göre size kredi vermeye karar verecektir.
  • Kredi kartının yapılandırılması demek kredi sicili bozuk kişilere ve kredi ödeyemez kişilere işaret etse de bu oldukça yanlış bir algı operasyonudur.
  • Eğer kredi kartınızı 72 ay yapılandırdıysanız kredi siciliniz muhtemelen bozulacaktır. Hatta kredi kartınız kullanıma kapanacaktır.
  • Bu nedenle yapılandırma durumu normal kredi kartı yapılandırmadan oldukça farklıdır. Eğer kredi kartınızı normal bir şekilde yapılandırdıysanız, kredi kartınızı yapılandırmanıza rağmen yine kredi çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırması Ne Demektir?

  • Kredi kartı yapılandırması kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için çıkarılmıştır. Uzun süre kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilere kredi kartı yapılandırma fırsatı verilmiştir. Bu şekilde vatandaşlar borçlarını uzun vadede rahat bir şekilde ödeyebiliyor.
  • Kredi kartı yapılandırmasından yararlanırken tekrar kredi çekmek istiyorsanız Merkez Bankasının kara listesinde yer almamalısınız.
  • Bazı bankalar kişinin kredi kartı borç miktarına göre kredi alıp alamayacağına karar verir. Bu nedenle kara listede yer almamanız gerekmektedir.
  • Sizler de kredi kartı borçlarınızdan ötürü kara listede değilseniz bankanı gözüne batmayacak taksitlerle kredi çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tmsf zaman aşımı sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ