Kredi Kartım Kırıldı ne yapmalıyım?

Kredi kartları hayatı kolaylaştıran pratik, alışverişlerde sağladığı avantajlardan dolayı kullanım sıklığı olan oldukça likit banka kaynaklarıdır. Kartların kullanımları sırasında birtakım sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kartın çalınması, kırılması ,kaybolması gibi durumlar buna örnek olarak gösterilebilir. Kartla ilgili bu gibi sorunların yaşanması kart kullanıcısının banka ile irtibata geçerek ilgili kaydın düşülmesi ve bankanın bu durumdan haberdar edilmesini gerektirir. Banka kayıp ve çalıntı gibi hallerde bilgilendirildiğinde  kart iptali yaparak kartı kullanıma kapatır, kırılması gibi durumlarda da bankadan kullanım için yeni kart talep edilmelidir.

Kartınızın kırılması kartın tamamen kullanılamaz olacağı anlamına gelmez.Kart,online alışverişlerde hala aktif olarak kullanılabilirken fiziksel olarak kullanımı gereken yerlerde sıkıntı oluşturur. Kartın güvenliği açısından sıkıntılı bir durum oluşmadığından banka kart iptali gibi bir işlem yapmayacak kartı yeni bir kart ile değiştirerek size gösterecektir. Süreç bu şekilde ilerlese de kartın çöpe atılması doğru bir yaklaşım olmayacağından kırılan kartın çöpe atmaktan kaçınmak gerekir.

Kart kırıldığında banka nasıl bilgilendirilmelidir?

Kartın kırılma bilgisi bankanın müşteri hizmetleri aranıp durum bilgisi verildiğinde gerçekleşir. Bankalar arası uygulama farklılıkları olabilmekte, bazı bankalar şubeye gelindiğinde kayıp, çalıntı veya kırılma kaydı oluşturmaktadır. Fakat genel itibariyle iş saatleri içerisinde gerekli işlemler yapılmaktadır.

Yeni kartın gönderilmesi nasıl gerçekleşir?

Banka tarafından verilecek olan yeni kart anlaşmalı olunan kargo ya da kurye ile gönderilmektedir. Adrese teslim şartlı ,kapıda verilecek kimlik ibrazı ve imza karşılığında  teslimi yapılacak yeni kart hemen kullanılmaya başlanacaktır .Fakat bazı bankalar şubeden kart teslimi yapmakta olduğundan kart sahibi kişinin kimliği ile birlikte şubeye giderek yeni kartlarını imza karşılığında teslim almaları gerekir.

Yeni karta ait talep edilen bir ücret var mi?

Bu uygulamada bankalar arası farklılık göstermektedir. Bazı bankalar yeni verilen karta ait yenileme ücreti talep ederken bazı bankalar karta ait işlemleri daha basitleştirerek yenileme ücreti veya şubeden teslim gibi şartları devre dışı bırakarak telefon bankacılığı vasıtasıyla kayıt oluşturup kurye vasıtası ile ücretsiz olarak teslim etmektedir.

Kredi kartına ait bahsedilen bu olumsuz durumlar banka ile irtibata geçip gerekli bilgilerin sunulması ile halledilebilmektedir. Bu konuda bankalar arası uygulama farklılıkları olabilmekte ilgili kayıt telefon veya bizzat şubeye giderek oluşturulmaktadır .Her iki yöntemde de bizzat ve imza karşılığında kartı teslim almalısınız. Karta ait ücret belirlemesi yine her bankada farklı uygulama alanı bulan bir konu olup bankanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçtiğinizde gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ