Kredi Kartımı Yurtdışında Kullanabilir Miyim ?

Günümüzde nakit para taşımak tehlikeli olduğu için kredi kartları tercih edilmektedir.  Bu durumdan dolayı Kredi kartı ile harcama yapmak hemen hemen her sektörde ve işyerlerinde mümkün hale gelmiştir. Dolayısıyla kredi kartımı yurtdışında kullanabilir miyim sorusuna cevap olarak EVET diyebiliriz. Yurdışında kredi kartınızı kullanabilirsiniz fakat bu kartların MasterCard veya Visa uyumlu olması çok önemlidir. Dünyanın pek çok yerinde işlem yapabilme özelliği olan bu bankalara üye olmuş bankaların kredi kartlarını kullanmak gerekmektedir. Dünyanın birçok yerinde MasterCard ve VISA uyumlu kredi kartları geçerli olduğu için herhangi bir sorun yaşamadan her yerde kredi kartınızla rahatlıkla harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu kredi kartlarının aynı zamanda yurtdışı kullanımına açık olması gerekmektedir. Bankanıza danışarak yurtdışına açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yurtdışında kredi kartlarının en çok kabul gördüğü yer ABD’dir. Çipli kart sistemine henüz geçmemiştir.

Yurtdışı harcamalarınızdan oluşan ekstre borcu genel olarak TL cinsinden oluşmaktadır. Yurtdışında gün içi yapmış olduğunuz harcamalar o gün ki kur üzerinden değerlendirilir ve TL cinsine dönüştürülerek ekstrenize yansıtılır. Bazı bankalar ise yapmış olduğunuz harcamaları o ülkenin para birimden ekstrenize yansıtabilmektedir.

  Yurdışında harcama yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü yurtdışında ki bazı kötü niyetli mağazalar ödeme esnasından papağan adı verilen bir cihaz sayesinde kredi kartınızı okutarak tüm kredi kartı bilgilerinizi ele geçirebilmektedirler. Tek yapmanız gereken dikkatli olmak ve ödeme işlemini sizin gözünüz önünde gerçekleşmesini sağlamak. Bu cihaz POS cihazından faklı olduğu için sizin önünüzde gerçekleştirebilecekleri bir işlem değildir. Dikkat etmeniz gereken diğer husus ise ödeme sırasında sizden ek komisyon alınıp alınmadığıdır. Bazı mağazalarda kredi kartı ödemelerinden personeller ek komisyon alabilmektedir. İşlem öncesi komisyon alınıp alınmadığını personele sorarak öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 19 Mayıs’ta Bankalar Tatil mi? başlıklı makalemizde bankalar açık mı ve bugün bankalar açık mı 19 mayıs hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ