Kredi Kartında 3D Güvenliği Nedir?

Birçok kimse kredi kartı ile alışveriş yaptığından dolayı kredi kartında 3d güvenliği nedir? sorusunun cevabına yanıt aramakta. Web site ağları üstünden, kredi kartı ile gerçekleştirilen ödemelerde kart sahibinin kart emniyetini temin etmek maksadıyla bankaların firmalar ile yaptığı müşterek çalışmaya 3D Secure adı verilmektedir. 3D Secure ile gerçekleşen ödemelerde kullanıcı ekranı ve bankalarda, banka aracılığıyla takdim edilen hususi bir 3D prosedür ekranı açılır ve alışverişi gerçekleştiren kredi kartı sahibinin cep telefonuna mesaj ile tasdik kodu gönderilir veya kart sahibi haricinde kimsenin bilmediği hususi bilgiler istenir. Bu biçimde yapılan başarılı ödeme prosedürlerinde, banka rastgele olumsuz bir vaziyette bütün sorumluluğu kendi üstüne alır. 3D Secure, çalınmış bir kredi bir kredi kartı ile gerçekleşecek alışverişlerin önüne geçmektedir. Nedeni de kart sahibinin telefonuna tasdik mesaj bilgisi gönderilerek ödemenin bitirilmesidir.

3D Sisteminin Kart Sahibine Yararları

İnternetten alışveriş yaptığınızda, 3D Secure, SecureCode, Verified by Visa mevcut kart bilgilerinizi muhafaza eder. Sistemin kullanımı çok basit, kayıt olmak da bir o kadar kolaydır. Koruma: 3D Secure, var olan kart bilgilerinizi, sizin belirleyeceğiniz şifre ve kişisel güvenlik cümleniz ile muhafaza etmektedir. Kolaylık: Siz müşterimizden başka kimse katılımcı internet mağazalarından sizin kartınızla alışveriş yapamamaktadır. 3D Secure parolanızı yalnızca siz bilirsiniz. Kullanım ve kolay kayıt: Sisteme kayıt olmak internet aracılığıyla çok basittir. Kayıt olmanızın akabinde, yapmanız gereken tek şey ödeme esnasında parolanızı girmek.

3D Sisteminin Sanal Mağazalara Yararları

3D Secure mağazalara, işlemi yapan bireyin kartın gerçek sahibi olduğundan emin olma olanağı sağlamakta. E-Ticaret prosedürlerinin ters ibraz olarak geri dönmesi ihtimali ve kötüye kullanılması ciddi oranda düşmüş olmakta. İşlem esnasında kart sahibinin, parolasını kullanarak işlemi tasdik etmesi yardımıyla, “benim onayım olmadan yapılmıştır” ya da “ben yapmadım” itirazların önüne geçerek işlemin inkâr edilmesinin önüne geçiyor. Böylelikle 3D Secure sistemi ile sanal mağazalar, sistem dâhilinde yapılan prosedürler için ters ibraz maliyeti ödemekten kurtulacaklar.

3D Secure Nasıl Müracaat Edilir?

3D Secure ile işlem gerçekleştirebilmek için kartınızın içinde olduğu bankaya müracaat etmeniz ve 3D Secure kaydı ile beraber 3D Secure parolanızı almanız gerekmektedir. Mağazalarda kullanımı için ise, kullanılan sanal posun mevcut olduğu banka ile haberleşmeye geçerek sanal posun 3D ile kullanmak istenildiğinin iletilmesi gerekmektedir. Bankanızın web sitesindeki güvenlik kısımlarından bu hizmetlerin içinde olup olmadığına dair bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme ve Kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ