Kredi Kartında 3D Güvenliği

Kredi kartı ile İnternet üzerinden alışveriş yapma işlemi gün geçtikçe artan bir şekilde devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler kullanıcıya evinden çıkmadan istediği ürüne sahip olma ve işlemleri taksitlendirerek kolay şekilde ödeme ve puan kazanma,kazanılan puanlarla ücretsiz alış veriş yapma fırsatı veriyor.Kredi kartı ile yapılan işlemlerde göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur ise güvenlik.

Güvenli Alışveriş için Anlık Şifre Sistemi

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde Kredi kartı sahibinin güvenliğini sağlamak amacı ile banka ve satıcı firmalar arasında yapılan güvenlik protokolü ile kredi kartında 3d güvenliği sağlanmaktadır. Sistem şu şekilde çalışmaktadır müşteri İnternet üzerinden yapacağı alışverişi tamamladıktan sonra ödeme aşamasında İnternet sayfasından 3D secure şifresi talep eder. Talep üzerine banka müşterinin cep telefonuna bir güvenlik kodu gönderir gönderilen şifre sisteme girilerek alışveriş tamamlanır. Bu şekilde yapılan işlemde yapılan işlemin bütün sorumluluğu bankaya aittir böylece hem güvenlik sağlanır hem de sahte işlemler kolaylıkla takip edilir.

Sistemin Kart Sahibine Faydaları

  • Sistem hem kolaydır hem de işlemlerinizi kolayca yapmanızı sağlar.
  • Kart bilgilerinizle birlikte kişisel bilgilerinizde güvenceye alınmış olur.
  • Sizin bilginiz dışında hiç kimse kartınızla İnternet üzerinden alış veriş yapamaz.

3 D Güvenlik Sisteminin Satıcıya Faydaları

3D Güvenlik kart sahibine olduğu kadar İnternet üzerinden satış yapan firmalar açısından da yaralıdır sistemin sağladığı yararlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Sistem mağazaya işlem yapan kişinin kartın sahibi olduğuna emin olma fırsatı verir.
  • Mağaza bu güvenlik sistemi sayesinde ters İbraz yani işlem tutarını geri ödeme riskinden kurtulmuş olur.
  • Yasal işlemler esnasında haklılığını sağlamak için resmi olarak geçerli bir belge sunma şansı verir.

3D Şifresine Nasıl Başvurulur?

Bireyler ve mağazaların sisteme başvurma şekilleri benzerdir.

  • Kredi kartı kullanıcıları 3D şifre işlemleri için kartını kullandıkları bankaya başvurarak şifrelerini alabilirler.
  • Mağazalar ise POS cihazını kullandıkları bankalara baş vurmalıdır. Bazı bankalar 3D Güvenlik sistemini isteğe bağlı sunarken bazı bankalarda zorunlu olarak bu sistemi uygulamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartlarına Gelen Yeni Düzenleme başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve Kredi Kartlarına Gelen Yeni Düzenleme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ