Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

Kredi kartı kişilerin nakit ihtiyacı olmadan, bir sonra ki ay ödeme koşuluyla her türlü ihtiyaçlarını giderdikleri bir para kartı olmaktadır. Yapılan harcamalar kişilerin dönem borcu olarak her ay kredi kartı hesaplarının borç bilgilerinde görüntülenir. Bu borç bilgisi kişilere mail, adrese teslim veya kısa mesaj gibi yollarla iletilir. Borcun ödenmemesi halinde banka ile ilişkiler eksiye düşer. Fakat borcun her ay için tamamını ödeyemeyecek olanlar bir kısmını ödeyerek borcun faize girmesine ve kartın aksamasına engel olabilirler. Borcun tamamının yüzdelik olarak hesaplandığı bu kısmi ödemeye asgari ödeme tutarı denir. Birçok kişi tarafından kredi kartında asgari ödeme tutarı yüzde kaçtır? Diye merak edilir. Bu yüzdelik hesaplama kişiden kişiye değişmektedir.

Kredi kartında asgari ödeme yüzdesi nasıl hesaplanır?

Kredi kartlarının herkes için belli bir limit sınırı vardır. Bu limit sınırı kartın en fazla yapılabilecek alışveriş limitini belirler. Limitin kişiden kişiye değişmesi kişinin bankaya gösterdiği gelir belgesine karşılık banka tarafından belirlenir. Asgari ücret ile geçinen bir kişiyle asgari ücretin çok üstünde gelire sahip olan bir kişinin kredi kartı limiti aynı olmaz. Gelir arttıkça limit de artacaktır. Asgari ödeme yüzdesini ise banka kişinin kredi kartının limitine göre belirler. Bu belirlenen rakam kredi kartı limiti 0 ile 15.000 TL arasında olanlarda borcun tamamının %30’u olur. 15.000 ile 20.000 TL ye kadar limite sahip olanların asgari ödeme tutarı o ay içinde ödenecek borcun tamamının yüzde 35’i olarak belirlenir. Kişinin kredi kartı limiti 20.000 TL den fazla ise bu bakiye her ay içindeki borç için asgari ödenecek tutar %40’ı olarak belirlenir. Ayrıca bankalar tarafından belirlenen bir koşula göre kredi kartı yeni çıkmış olan kişilerde ödenecek asgari tutar ilk bir yıl boyunca %40 olarak sabit kalır. Bu bilgilerden özet ile kredi kartı limitine göre herkes için asgari ödeme tutarı değişiklik gösterecektir. Kişiler dönem içinde borcun tamamını ödeyemezlerse, o ay içindeki son ödeme tarihi gününe kadar asgari ödeme tutarını ödemek durumunda olurlar. Asgari ödeme tutarı borç bilgisinde kişiye sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ