Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede Olur?

Kredi kartı toplum tarafından büyük bir kitlede kullanılmaktadır. Her ne kadar zararlı olsa da çoğu zaman kredi kartının yararını da görüyoruz. Kredi kartı kullanımı Türkiye de hemen hemen herkese hak olarak verilmiştir. Öğrencilerin dahi bankalardan belli bir limit dahilinde kredi kartı kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda kredi kartının yararını görmek, onunda bir para olduğunu görerek kişilerin kendini kısıtlamasına kalmıştır.

Nasıl olsa ay sonunda ödenir düşüncesiyle kredi kartı borçlarının altından kalkamayan insanlar ne yazık ki hızla çoğalmaktadır. Tedbiri elden bırakmadan yapılan kredi kartı harcamaları kişilerin pahalı eşya aldıklarında onu azar azar ödeyip nakite sıkışmamalarına yardımcı olmaktadır. Bir yandan yararını, bir yandan zararını gördüğümüz kredi kartı harcamalarında en çok korkulan durum bankaların eklediği faizlerdir. Kredi kartı kullanırken sizler harcadığınız paranın üzerine eklenen faiz ile ödemelerinizi yapıyorsunuz. Her ne kadar dezavantajları olsa da nakit para ihtiyacını karşılayan kredi kartlarıyla ilgili merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Özellikle bu kartların kullanımına yeni başlanması ve kullanılırken başkasının eline geçerek kart sahibine tehlikeli durumlar yaratmaması açısından bazı önlemler alınmıştır.

Kredi Kartında Yer Alan Güvenlik Kodu Hayat Kurtarıyor

Kredi kartlarında yer alan güvenlik kodlarını her yerde karşınızda görebilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik kodu mutlaka sorulmaktadır. Örneğin uzaktan alışveriş yaptınız ve bankanız bu durumda kartın size ait olduğunu anlamak istiyor. Bu durumda banka sizden kredi kartı güvenlik doğrulama kodu isteyecektir. Eğer bir gün kartınız çalınırsa ve sizin adınıza alışveriş yapılırsa başkası kartınızı kullansa bile o borcun altına siz girersiniz. Bu yüzden banka güvenlik kodunu isteyerek kartın sizde olduğundan emin oluyor.  Bu şekilde güvenlik kodu çoğu zaman sizi maddi külfetten kurtarıyor diyebiliriz.

CVV Kodu nedir

Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede Olur

  • Kredi kartınızda güvenlik kodunun nerede olduğunu bilmiyorsanız öncelikle kartınızın arka yüzüne bakmalısınız.
  • Kartınızın arka yüzüne baktıktan sonra sağ üst tarafta yazılan rakamları incelemelisiniz.
  • Bu rakamlar kartınızın güvenlik kodunu oluşturmaktadır.

Kartınızın güvenlik kodunu bankaların müşteri hizmetlerinden öğrenmeniz pek mümkün değildir. Kart fiziki olarak sizin elinizde yer aldığı için sizin öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nakit Avans Nedir? başlıklı makalemizde nakit avans çekme ve nakit avansta dikkat edilecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ