Kredi Kartında Hesap Numarası Hangisi?

Hesap numarası bireylerin bankalarda açılan hesaplarını tanımlayan bir numaradır.Kredi kartı yada krediler bu hesaplara bağlı olarak oluşturulduğundan her kredi kartının yada kredinin tanımlı olduğu bir hesap bulunmaktadır.Bu hesap numarası bankalara özel bir numara olup banka müşterilerinin bu bilgiye ulaşabilmesi için bankaları ile görüşmeleri gerekmektedir.

Banka müşterileri arasında sıklıkla yaşanan bir hata bankadan temin edilen kredi kartları yada hesap kartları üzerinde yer alan 16 haneli numaranın hesap numarası sanılmasıdır.

 

Bankaların müşterilerine ait olan hesabı tanımlamak için verdikleri hesap numarası o hesaba bağlı dahi olsa herhangi bir kar üzerinde yer alan bir bilgi değildir.Kart üzerinde yer alan bilgiler sadece kartınızın banka üzerinden numara ile varlığını sürdürebilmesi ve kart işlemlerinde bu numara vasıtası ile kolayca ulaşılabilmesi için verilen numara olup bağlı olan hesabı gösteren bir bilgi değildir.Bankalar kredi kartı numarası ile hesap bilgisine ulaşabilirler ancak bu kart numarasında yazan numaranın hesap numarası olduğunu gösteren bir durum değildir.Özellikle kart numarasının para transferlerinde kullanılabilmesi mümkün olmadığından EFT ya da havale işlemleri için kredi kartı üzerinden ki numarayı paylaşmak yapılan ödemenin kartınıza yansımasını sağlamayacağından para transferi için gerekli olan hesap numarası yada iban numarasını bankadan temin edilmesi gerekmektedir.

 

Kredi kartlarının ön yüzünde yer alan 16 haneli kart numarası dışında bazı bankaların kartılarının ön yüzünden isim soy isim bilgisinin altında bir numara daha yer almaktadır.Bu numarada bankada ki hesabınızı belirten bir numara değildir.Bu alanda bir numara varsa bu sizin müşteri numaranız olabilir.Ancak bu numara ile de hesaba ulaşılması yada bu numara ile hesabınıza para gönderilmesi söz konusu değildir. Bazı kartlarda görülen bu müşteri numarası banka çağrı merkezilerini aradığınızda yana internet bankacılığı kullanıyorsanız bankanın sizi tanıması için kullanılan numaradır.

Bu bilgiler ışığında para transferi işlemleri için kredi kartı üzerinde yer alan numaralardan herhangi birisinin gönderi yapılmasına olanak tanımadığını belirtmek isteriz.Eğer hesabınıza bir para transferi yapılmak isteniliyorsa para transferini yapacak kişiye verilmesi gereken numara iban yada hesap numarası olmalıdır.

İban yada hesap numarasını bankaların çağrı merkezlerini arayarak öğrenebileceğiniz gibi , internet bankacılığı kullanıyorsanız kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra hesap bilgilerim alanından görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bankalardan alınabilinen hesap cüzdanları üzerinde de hesap numarası ve iban bilgileri yer almaktadır.Bu bilgiler ile para transferi işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

 

Son dönemde bazı bankamatik kartlarında bu bilgiye yer verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anadolubank Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 0850 222 55 50 ve Anadolubank Kredi Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ