Kredi Kartından En Fazla Kaç Taksit Alışveriş Yapılır?

Alım gücünün sınırlı gelir kaynakları nedeniyle azaldığı dönemlerde,  temel ihtiyaçların karşılanmasının yanında uzun vadeli ödeme seçenekleri sayesinde birçok ürün grubundan alım imkanı sağlayan kredi kartları kullanımı kişisel ekonomide rahatlama yaratır.

Kart kullanımı belli disiplin ve kurallar dahilinde hareket gerektiren oldukça ciddi bir iştir. Geleceğe dönük kazanılmamış gelirin şimdiki zaman içinde kullanılması gelirin üzerine ipotek koyulması ile eşdeğerdir. Oldukça likit bir kaynak olan kredi kartları gelir-gider eksenli düzgün bir bütçe ile kontrol altına alındığında, tüm riskleri bertaraf ederek kullanıcısına fayda sağlayacaktır. Zorunlu olmayan ihtiyaçlar için olan giderler uzun vade de ödendikleri zaman temel gider kalemleri aksamaya uğramadan hayat standartları belli seviyede tutulur ve refah seviyesi stabil seyreder. Kredi kartları hesap kesim tarihleri itibarı ile ödemesinin yapılması gereken, yapılamıyorsa asgari miktarının ödenmesi gerektiği bir disiplini vardır. Asgari miktarın üstünde olup ödenmeyen kısım banka tarafından faiz konusu yapılacaktır. Hiç ödeme yapılmazsa hesaba günlük faiz uygulaması %4 gibi bir miktar ile yapılır. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması adına bakanlık tarafından bir düzenlemeye gidilmiş ve 2014 yılı itibariyle ürünlere taksit sınırlaması getirilmiştir. Bunun yapılma amacı aynı zamanda ülke ekonomisi üzerinde cari açık oluşturan ithal mallara yönelik kısıtlama getirilmesidir.

Ürünlere yapılan taksit sınırlandırması ne kadardır?

  • Kredi kartlarında nakit çekim sonrasında 9 ay taksit uygulaması yapılıyor
  • Elektrik ve elektronik grubu eşyalarla araç kiralama ve bilgisayar alımlarında da 6 ay taksit imkanı BDDK’nın banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelik kapsamında değişiklik yapılarak uygulanacak
  • Beyaz eşya grubunda ise 12 aya varan taksitlendirme yapabilme imkanı yasalaşma sonrası uygulanacak.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun taslak metni yasalaştığında cep telefonlarında kredi kartına tek çekim olan uygulaması 12 aya çıkartılacak. Altın alımı konusunda da aynı kısıtlamalara gidilmiş daha sonra kaldırılarak 4 taksit imkanı getirilmişti. Kredi kartlarında en fazla 9 taksitle alışveriş dönemi devam ederken düzenlemenin ardından farklı bir uygulamaya geçilecek. İç talep ve ithal girdi oranları üzerinde baskı oluşturarak taksit miktarlarının azaltılması banka ve bazı sektörlerde farklı kaynakları kullanarak ürün satışının yapılması tedbirleri de beraberinde getirmiştir. İç talepteki durgunluk ve büyümedeki yavaşlama da bunun gerekliliğini vurgulayarak taksitli uygulamalara geçme kararı hükümet tarafından alınmıştır.

Dengeli harcama politikaları geliştirmek kişi ve devletler düzeyinde gelir-gider farklarının büyüyüp borç sarmalına dönmesini engeller. Devlet tarafından kredi kartına taksitli alışveriş dönemi getirilen kısıtlamalar sonrası kaldırılarak yeniden taksitli uygulamalar başlatılarak ekonomik canlanmanın sağlanması hedefleniyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ