Kredi Kartının Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İnsanlar günlük hayatta yaşadıkları stres ve dalgınlıktan eşyalarını kaybedebilmektedir. Özellikle teknolojik bir cihazın kaybedilmesi, çalınması ve kredi kartının kaybolması karşı tarafı büyük bir maddi zarara uğratmaktadır. Günlük hayatta kredi kartını kaybeden ve kayıp bildirimi veren binlerce insan vardır. Kredi kartı başkasının eline geçtiği takdirde kart ile yapılan harcamaları da kart sahibi ödemek zorunda kalır. Ancak kart kaybolduktan sonra kartın ait olduğu bankaya kartın kayıp olduğuna dair bilgi verilirse, kartın kullanımı iptal edilerek kullanıcının maddi zarara uğraması engellenir.

Kredi Kartının Kaybolması Durumu

Kredi kartının kaybolması gibi durumlar günlük hayatta insanların başına gelebilecek nadir sayılmayan durumlardan biridir. Kredin kartının kaybolması, oldukça ciddi bir olaydır ve kartı kaybeden kişi bankaya derhal bu durumu bildirmelidir.

Kredi Kartını Kaybeden Biri Ne Yapmalıdır?

Kredi kartını kaybeden biri, kartın ait olduğu bankayı arayarak hemen kartının kaybolduğunu bildirmelidir. Kredi kartını kaybeden kişi, önlem almazsa kartı kullanan kişilerin harcadığı tutarı bankaya ödemek zorunda kalacaktır. Banka görevlisine kayıt bildirimi verdikten sonra size sorulan sorulara iyi düşünerek cevap vermeniz gerekmektedir. Banak görevlisiniz soracağı sorulardan bir tanesi ‘’kredi kartınızı en son nerede ve ne zaman kullandınız’’ sorusudur. Bu arada banka görevlisi kartın başkasının eline geçip geçmediğine ve kredi kartınızın en son nerede kullanıldığına dair size bilgi verecektir. Eğer bankanıza kredi kartınızın kaybolduğunu bildirirseniz, kartınızdan yapılan harcamaların sorumluluğu size kalmayacak bu şekilde maddi zarara uğramayacaksınız. Siz bildirmeden bir gün önce yapılan alışverişlerin size ait olmayan kısmından, sigortalı olan kartını için sadece 150 TL ‘ye varan bir ücret ödemeniz gerekecektir.  Bankanız ile kredi kartınız kaybolduktan sonra herhangi bir anlaşmazlık yaşarsanız bu durumu derhal Cumhuriyet Savcılığına bildirmelisiniz.

Kredi Kartını Kaybetmemek İçin Tedbirli Olun

Kredi karıyla dışarı çıktığınız zaman kartınızın cüzdanınızda olup olmadığından mutlaka emin olmalısınız. Alışveriş yaptığınız yerlerde kullandığınız kredi kartınızın tekrar cüzdanınızda olduğu kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde kartın kaybolmasının cezasını maddi ve manevi şekilde çekebilirsiniz. Kartınızın kaybolması durumunda yapmanız gereken tek şey bankanızla görüşmek olacaktır, bunu unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartının Arkasındaki Son 3 Rakam başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ