Kredi Kartınız Hasar Gördüyse Bunları Yapın

Türkiye kredi kartı ile alışveriş yapan ülkelerin başında geliyor. Her çalışan bireyde hemen hemen bir bankanın kredi kartı mevcut. Sık kullanılan bu ürün aynı oranda da fiziksel olarak yıpranabiliyor. Acil işlemlerde kredi kartının hasar görmesi karışıklığa ve aksamalara sebep olabiliyor. Bu tarz bir durumda kredi kartınız hasar gördüyse bunları yapın ve yenisi için mutlaka bankanızı haberdar edin.

Kredi Kartı İle Nakit İşlemi Yapılacak İse

Kredi kartı ile nakit avans işlemi yapılacak ise ve kart ATM’ye girmeyecek durumda ise uygulanabilecek bir alternatif var. Ancak bunun için aynı bankaya ait banka kartınızın ve bu karta bağlı bir hesabınızın olması gerekiyor. İnternet bankacılığı ya da çağrı merkezi aracılığı ile nakit avans hesaba aktarılarak banka kartı ile çekilebilir.

Manyetik Alanda Çizik Var İse

Manyetik alanı çizik bir kredi kartı ATM’lerden ya da pos cihazlarından işlem yapmayabilir. Yeni kredi kartı gelinceye kadar temassız işlem yolu ile pos makinalarından alışveriş gerçekleştirilebilir. ATM’lerden ise ödeme işlemleri kartsız olarak da yapılabileceği unutulmamalıdır. Bunun yanında manyetik alan beyaz bir silgi ile hafifçe silinebilir. Yeni kart gelinceye kadar bu şekilde idare etmek mümkündür.

Rakamları Okunmuyor İse

Özellikle sanal ortamdan yapılacak alışverişlerde kart numaraları talep edilir. Ancak kartların numaralarının silinmesi sık rastlanan bir aksilik durumudur. Bu tarz bir durumda internet bankacılığından sanal kart oluşturarak işleme devam edilebilir. Sanal kart hem daha güvenlidir hem de rakamları çizik kartınızın yarıda bıraktığı işlemi tamamlar. Eğer internet bankacılığı kullanılmıyor ise kartın yüzeyi ışığa paralel gelecek şekilde düz tutulur. Kartların basım aşamasında kapatılan rakamlar silik de olsa görülecektir. Yeni kart gelene kadar işleme bu şekilde devam edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartıyla Alışveriş Yapmanın Avantajları başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve Kredi kartıyla alışveriş yapmanın avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ