Kredi Kartlarına Gelen Yeni Düzenleme

Kredi kartı bilinçsiz kullanımına ilişkin yapılan düzenlemelere bu yıl bir yenisi daha eklendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun aldığı karara göre onay vermeyen kart sahiplerinin kartları sanal işleme kapatılacak. Kredi kartlarına gelen yeni düzenleme 1 Ocak itibari ile yürürlüğe girecek. Yaklaşık 5 – 6 ay önce uyarı metinleri yayımlayan bankalar onay vermeyen müşterilerinin kartlarını internete kapatacak.

Siber Suçların Önüne Geçilecek

Bu uygulama sayesinde internet üzerinden dolandırılan kart kullanıcılarının sayısını düşürmeyi hedefleyen BDDK aynı zamanda siber suç alanını da kısıtlıyor. Müşteriler güvenilir oldukları sitelerden alışveriş yapsalar da zararlı yazılımlar kart numaralarını kopyalayıp kişiyi dolandırabiliyor. Hatta internetten hiç alışveriş yapmamış bir müşteri bile telefondaki kişiye kart bilgilerini söyleyebiliyor. Kart numaralarını ele geçiren dolandırıcılar, bu bilgiler ile kişiyi ciddi zararlara uğratabiliyor. BDDK tüm bu siber suçların önlenebilmesi adına yeni bir düzenleme getirerek kartları internete kısıtlamaya başladı.

Son Gün 31 Aralık

Kart kullanıcıları eğer kredi kartlarının internete açık kalmasını istiyor ise 31 aralık tarihine kadar bankasına bilgi vermek durumunda. Aksi halde yeni yılın başlamasıyla birlikte onay verilmeyen kartlar internete kısıtlanacak. Kart kullanıcılarına SMS ya da mail yolu ile bilgi veren bankalar aynı zamanda ATM’lerde de uyarı metinleri yayınlıyor. Hatta bazı bankalar ATM kanalıyla müşterilerden onay da alabiliyor. Ancak en güvenli yöntem yine müşteri hizmetlerini aramak oluyor. Kişi müşteri hizmetlerini arayarak kartının açık kalmasını sağlayabiliyor. Kartın internet alışverişine kapatılması aynı zamanda mail order ya da telefon order işlemlerine kapatılması demek. Yani sigorta yaptırmak isteyen müşteriler de eğer onay vermezler ise bu kısıta takılacaklar. Ancak bankalar kart internete kapalı olsa dahi bu alanlarda işlem yapması adına çalışmalar yürütüyor.

Banka Kartları da Kapanacak

Kredi kartı kullanmayan ancak banka kartı ile internetten alışveriş yapanlara da kötü bir haber var. Bu yeni düzenleme yalnızca kredi kartlarını kapsamıyor. Yani banka kartı, ATM kartı ya da maaş kartı denilen kartlar da 31 Aralık tarihi itibari ile internet alışverişine kapatılacak.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcunu Erteleyebilir miyim? başlıklı makalemizde Borç kapama, kredi kartı borcunu ertelemek ve Kredi Kartı Borcunu Erteleyebilir miyim? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ