Kredi Kartlarının Avantajları ve Dezavantajları

Maddi geçim derdinin pek çok hane içerisinde yaşanması ve bu gibi durumlarda bireyin o ay için kendisini rahatlatmak adına çıkarttığı kredi kartı işine yaramaktadır. Ancak kredi kartı kullanımının getirmiş olduğu bazı zorlukları olduğu, finanse edilmediği sürece bireylerin başına ciddi sorunlar çıkardığı da bilinen bir gerçektir. Dünya üzerinde yaşayan nüfusun neredeyse yarısından fazlasının kredi kartı kullanıyor olması finansal açıdan bankaların işine gelse de kredi kartı kullanımı konusunda birçok sorun yaşayan bireylerin maddi açıdan çöküntü yaşamalarına neden olabilmektedir. Kredi kartlarının avantajları ve dezavantajları bir arada yer alır.

Kredi Kartının Avantajları

Kredi kartı kullanımı yapmak kişinin cebinde nakit taşımasına ya da parası bankada ise ATM aramasına gerek kalmadan ödeme yapabileceği bir kolaylık sağlar. Ekstrelerin her ay kişinin bilgisine sunulması kartı üzerinden kayıt tutulmasına ve harcamaların kontrol edilmesine yardımcı olur. Acil nakit ihtiyaçlarında kredi kartı çıkartmak kredi başvurusunda bulunmaktan daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bankaların vermiş olduğu kredi kartı üzerinden harcama yapmaya teşvik edici pek çok mağaza ve akaryakıt ofisleri ile anlaşmaları sayesinde müşteri de bu durumdan fayda sağlayabilmektedir. Kredi kartının ödemelerini aylık düzenli olarak yapmak kredi kartına yüklenen puanların yükselmesine ve puanlarla bedava alışveriş yapılabilmesine yardımcı olur. Alınan üründe bir sorun çıkarsa ve kişi ürüne dair faturayı almamış ise kredi kartının geriye dönük ödemelerine bakılabilir.

Kredi Kartının Dezavantajları

Kredi kartı kullanırken bireylerin başına gelebilecek kötü durumlar arasında ilk olarak aşırı kullanım gelir. Kredi kartının limitini adeta patlatan kişinin geri ödeme esnasında faiz ile birlikte yapacağı ödemeler aldıklarının karşılığının üzerine geçer. Kredi kartının bütün işlemlerini görebilmek ve hangi durumlarda kesinti yapıldığını saptayabilmek adına bütün faturaların saklanması ve kredi kartı ekstresi ile karşılaştırma yapmak gerekir. Yapılan en büyük hatalardan biri olan yüksek masraf çıkarımı sonucunda bireylerin ödemelerini yaparken faizli bir şekilde gerçekleştirmeleri kredi kartının dezavantajları arasında en kötü olanıdır. Kredi kartlarında her bir işlem için komisyon kesen bankalar bu ücreti sizden çıkarırlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Başvurum Neden İptal Edilir? başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi Kartı Başvurum Neden İptal Edilir? ve Kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ