Kredi Kaydı Kara Liste Sorgulaması

Zamanında ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçlarının kişi yada kurum sicili üzerinde menfi tesirleri olup  ileriki tarihlerde kullanılmak istenecek kredi taleplerinin reddine neden olacaktır.Kullanılan banka ürünlerinin zor durum meydana getirecek şekilde geri ödemesinin zamanında yapılmaması  yasal yaptırımları gündeme getirmektedir.

BDDK  bankaların denetimini almadan önce bu işlevi merkez bankası yerine getirmekteydi. Bu değişiklikle birlikte  merkez bankasının yönetimini üstlendiği risk merkezinin bu kuruma bağlı kalarak faaliyetine devam etmesi anlamsız hale geldi.2011 yılında bankacılık kanununda yapılan bir değişiklikle risk merkezinin Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulmasına karar verildi. Risk merkezine; bankalar, finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlık şirketleri BDDK’nın onayı ile dahil olabilmektedir. Banka müşterilerine ait olmak üzere, kredi limitleri, kredi riskleri,  kredi ve diğer alacakları, tasfiye olunacak borçları bulunan gerçek kişi müşterilerin kimlik bilgileri, senet bazında ödememe protestoları, ödenen ve karşılıksız işlemi yapılan çekler ve hesap sahibiyle ilgili bilgiler Risk Merkezi’ne bildirilecektır.Risk merkezi mevcut görevini kredi kayıt bürosu ile imzaladıkları sözleşme gereğince birlikte yürütmekte kredi kayıt bürosu buradan aldığı verileri işleyerek kredi notu haline getirmektedir.

Kara liste sorgulaması nereye ve nasıl yapılır?

  • İstenilen bir banka şubesine t.c kimlik numarası belirterek belli bir ücret karşılığında kredi sicil durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz
  • Kredi kayıt bürosu resmi internet sayfası üzerinden (www.kkb.com.tr) giriş sağlayarak belli bir ücret karşılığında sicil sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Eskiden merkez bankasına yazılan bir dilekçe de sicil hakkında  bilgi edinme yöntemiydi. Ancak risk merkezinin devir işlemi gerçekleştikten sonra bu yönteme de son verildi.

Sicil sorgulaması yapmanın gerekliliği varmıdır ?

Kredi başvurusunda bulunacağınız banka tarafından yapılacak olan sicil sorgulamasının muhatap tarafından yapılması kendisi için bir önbilgi olacak ve bu sayede düşük findeks notu ile kredi başvurusu yaparak bu notu daha aşağılara çekmemiş olacaktır. Veya iyi bir puana sahip olan müşteri anında notunu öğrenerek ihtiyacı olan krediyi hızlı bir şekilde temin edebilecektir

Sicil kaydına itiraz edilebilir mi?

Kredi kayıt bürosu tek tek kişi bazında itiraz kabul eden bir kurum değildir. Üyeleri üzerinden kendilerine ulaşan şikayet ve dilekçeleri dikkate alıp gerekli düzeltmeleri yapabilmektedir. Kendi bünyesinde oluşturduğu müşteri itiraz değerlendirme sistemine yanlış kayıt hangi banka tarafından oluşturulduysa oraya gerekli itirazların yapılması ve sözkonusu bankanın  kredi kayıt bürosu ile irtibata geçmesi halinde gerekli düzeltmeler saatler içinde yapılabilmektedir.

Merkez bankasının kara liste diye bilinen banka müşterilerine ait sicil kayıtları5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile TBB Risk Merkezi’ne devredildi. Bu  Risk Merkezi, bankalardan toplanmış olan, müşterilerin kredi kartı ödeme durumlarını gösteren ve risk durumları hakkında bilgi veren raporları kredi kayıt bürosu ile olan işbirliği ile rakamsal veriler haline getirip belli bir ücret karşılığında talep eden kişilere vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir başlıklı makalemizde kara liste ve kredi kartımı kaç ödemezsem hapis hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ