Kredi Ne Kadar Ödenmezse İcra Gelir?

Krediler, bankalar tarafından sağlanan birer kaynak olup kaynak sağlayıcısının finansal yapısına yönelik tehdit oluşturmaması açısından disipliner bir yaklaşımla ödemlerinin yapılması gerekir. Bunun için kredilerin ne kadar süre ödenmediğinde sahibi için finansal dengeyi sarsıcı etki yapacağı ve icra gibi oldukça ciddi kredi notu verilerini de olumsuz etkileyen bir süreci başlatacağı kanunlarda belirtilmiştir. Bunun için belirlenen süre toplamda 90 gün olup bunu 7 günlük idari takip sürecinin ardından haciz ve icra süreçlerini başlatan yasal takip süreci izlemektedir.

İcra ve haciz süreçleri kişinin borç döngüsünü çeviremediğinin ve bunun en uç noktası olan malvarlığı üzerinde kayıp oluşturabilecek seviyeye gelmesi demek olan haciz sürecini meydana getirerek maaş ve evdeki eşyalara el konulması ve borç tahsilinin bu şekilde yapıldığı bir süreci meydana getirir. Sadecei bunlarla kalan negatif etki  süreci olmayıp banka ve gerektiğinde finansal yapınız hakkında bilgi edinmek isteyen herkesin başvuracağı kredi notu üzerinde de ciddi düşüş yaratacaktır.

İcra sürecinin başlamasından önce yapılabilecekler nelerdir?

Kredi borçlarınızdan ötürü başlayan yasal takip öncesi banka ile karşılıklı uzlaşı sağlanması için tanınan 7 günlük idari takip süreci iyi değerlendirilirse yani mevcut borç yeniden görüşülecek faiz ve taksit seçenekleri ile yeni bir yapılandırma sürecine girerse icra ve haciz süreçleri kesintiye uğrar.

Kredinin türüne göre borcun ne şekilde tahsil edileceği değişir mi?

Bankadan temin edilen araç,konut,ihtiyaç kredisi gibi krediler kendileri için kredi başvurusu sırasında teminat olarak gösterilen kaynaklar vasıtası ile tahsilat yapılmasına neden olur. Özellikle araç ve konut kredilerinde satın alınan araç veya konut banka üzerine ipotek edildiğinden borç tahsilatı bu kaynakların satılması ile tahsil edilir. Diğer kredilerde ise maaş, teminat olarak gösterilen gayrimenkuller ve varsa kefil borcun tahsili için banka tarafından başvurulan kaynaklar arasındadır.

90 günlük süre krediler için zamanında yapılmayan ödemelerin icra ve haciz süreçlerini başlatan bir zaman dilimidir. İdari takip süreci olan 7 günlük süre içinde karşılıklı bir uzlaşma sağlanıp borcun yeniden taksitlendirilip gelire uygun bir ödeme planı oluşturulursa yasal takip süreci gerçekleşmez. Fakat bu sürenin değerlendirilememesi avukatın devreye girdiği ve mevcut dosyayı icra müdürlüğüne taşıdığı bir süreci başlatır. Bu süreç içinde ikametinize gönderilecek ödeme emri ile mal bildiriminde bulunmanız istenecektir. Bu süreç borçlu kişiyi zora sokup kredi notu gibi tüm bankaların kaynak başvurusu sırasında baktıkları ilk veriyi olumsuz etkileyecek bunun dışında  maddi ve manevi olarak yıpratıcı olacaktır. Tüm bu gelişmelerin yaşanamaması için borcun süresi içinde ödenmesi ve gelire uygun bir harcama alışkanlığının kazanılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredileri Tek Bankada Birleştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ