Kredi Notu Aralıkları Nelerdir?

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanmak için kredi notunuzun belirli bir düzeyde olması gerekmektedir. Bu nedenle kredi notu aralıkları nelerdir bilinmesi gerekir. Kredi notunuzu öğrendiğinizde kredi alıp alamayacağınızı bilmeniz sizin için her zaman faydalı olacaktır.

Kredi notu 0 ile 1900 arasında puanlanma ile belirlenmektedir. Puan ne kadar yüksek olursa bankaların ürünlerinden yararlanma imkanı da o kadar yüksek olur. Ayrıca kredi kullanabilmek için gelirinizin de istediğiniz kredi tutarına göre de uygun olmalıdır.

Genel olarak bankalar 0 ile 1100 aralığındaki kredi notu puanını riskli bulmaktadır. Eğer kredi notu puanınız bu aralıkta ise bankaların ürünlerinden yararlanmanız oldukça zor olacaktır. Bu puan aralığında çoğu kişi kredi kullanamamaktadır. Ancak bazı bankalar kredi kartı verirken daha esnek davranmaktadır. Geliriniz iyi olduğunda bu puan aralığında kredi kartına sahip olabilirsiniz. Bu puanlara sahipseniz yapmanız gereken kredi notu puanınızı yükseltmektir. Kredi notunuz yükseldiğinde bankaların kredi ürünlerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Kredi notu puanı 1100 ile 1500 aralığında olan gurup orta seviyede riskli gruptur. Kredi notunuz bu aralıkta ise bankaların ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Bankalar bu aralıkta kredi notu puanı olanlara belirli oranlarda kredi vermektedir. Ancak yüksek tutarlı kredi başvurularında risk artmaktadır. Kredi puanınız bu aralıkta ise ve yüksek tutarda kredi çekmek istediğinizde bankalar kefil isteyebilmektedir.

1500 ile 1900 arasındaki kredi notu puanı ise en yüksek puan aralığı demektir. Bu kredi notu puan aralığına sahip olan bir kişi gelirine uygun olarak istediği kadar kredi çekebilir. Bankaların en güvenilir gördükleri kredi notu puan aralığıdır. Ayrıca bu aralıktaki puana sahip olan kişilere özel kampanyalar düzenlenmektedir. Bazı bankalar kredi notu bu aralıkta olan kişilere daha düşük faizli kredi dahi sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KKB Nedir? KKB Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde kkb notu ve Kredi kayıt bürosu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ