Kredi Notu Düşmesinin Nedeni Nedir?

Bankanın finansal kaynaklarından istifade etmek isteyenler ve kendilerine bu kredi imkanını sağlayacak olan kuruluşların ilk aradığı şey finansal geçmiş raporu niteliğinde olan findeks notu diğer adıyla kredi notudur. Kredi notu kredi ödeme performansının bir göstergesi olarak kredi veren kuruluşlar ile diğer finansal kuruluşlar için oldukça önemlidir.

1 ila 1900 aralığında bir puan ile belirlenen findeks notu Türkiye ortalamalarında 1400 civarında olduğunda kredi başvuruları kritik olmayan bir seviye olarak değerlendirilip onay verilebilmektedir.  Kredi notu düşüklüğünün ana nedeni kredi ve kredi kartı ödemelerinin kendileri için belirtilmiş süreler içinde ödenmeyişidir. Normal şartlar altında alınmış olan bir kredinin  aylık taksitler halinde ödemesinin yapılması gerekmekte olup ödemede meydana gelen gecikmeler yasal süreleri ortaya çıkartacaktır.

Hangi süreler içinde kredi ödemesinin yapılması gerekir?

Tüketici kanununda belirtilen 60 günlük süreye 30 günlük ek süre tanınarak bu süre bitimine kadar anapara ve faiz ödemesinin yapılması istenir. Toplamda 90 günlük süre tamamlandığında BDDK ve bankalar arasında yapılan anlaşma gereği 7 günlük ek süre devreye girer. Bu süre zarfında ödenmeyen borç nedeniyle banka tarafından her ay sonu itibariyle risk merkezine yapılan bildirimler kredi kayıt bürosu tarafından alınarak işlenecek bu da kredi notunda düşük seviyelere neden olacaktır.3 ay üst üste ödenmeyen borç idari ve takip süreçlerinin devreye girmesi ile daha da düşüş göstererek bundan sonraki kredi alma imkanlarını  da bloke edecektir.1400 seviyesinin altı bankaların riskli bulup kritik olduğunu düşündüğü bir sınırdır. Bu seviyenin altına düşüldüğünde farklı metotlar ve finansal taktiklerle bazı bankalardan kredi kullanımı yapılabilirse de bu tüm bankalar için geçerli değildir.

Hangi tedbirler kredi notu üzerinde olumlu etki yapar?

  • Tüm kredi kartlarınızdaki borçlarınızı ödeyin
  • Ödemelerin gününde yapılması önemlidir. Bankalar, borcuna sadık olup sıkıntı yaşatmayan müşteri tercihindedir
  • Yüksek limitli kredi kartları risklidir. Bu nedenle ödeme gücü ile orantılı kartlar tercih edilmelidir .
  • Gereksiz yere yapılan kredi başvuruları da kredi notunu olumsuz etkiler. Bu nedenle krediye gerçekten ihtiyaç olduğunda bu başvurular yapılmalıdır.
  • Faturaların zamanında ödenmesi önemlidir. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız otomatik ödeme talimatı vererek bu durumu aşmaya çalışın.
  • Ekstreleri yakından takip edin ve para kontrolünüzü sağlayın
  • Kredi notunuz aylık olarak güncellenir. Yaptığınız tedbir uygulamalarını aylık olarak takip ederek değişimleri gözlemleyebilir böylelikle finansal kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Kredi notundaki düşüklük bankaların temkinli yaklaşmalarına sebep olup pek çok olumsuz duruma sebebiyet verecektir. Kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinin zamanında yapılmayışı bu duruma sebebiyet vermekte ve geleceğe yönelik banka kaynaklarını kullanım sıkıntısı bugünden yapılmaktadır .Mevcut iyileştirme çabaları ile durum aşılmaya çalışılarak çözüm yoluna gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum En Az Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde findeks notu ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ