Kredi Notu Düşüklere Hangi Bankalar Kredi Verir?

Günümüzde bankalardan kredi çekebilmek için öncelikle kredi notunuzun yüksek ve düzenli olması gerekir. Kredi notu düşük olan kişilere birçok banka kredi vermek istemez. Ancak kredi notu düşünlere hangi bankalar kredi verir diye düşünürsek bu kişilere kredi veren bankalar da mevcuttur. Yani kredi çekmeniz gerektiğinde kredi notunuz düşük ve bankalar tarafından kara listeye alınmış iseniz endişe etmenize hiç gerek yok. Bu yazımız sayesinde hangi bankadan nasıl kredi çekmeniz gerektiğini göstererek sizlere yardımcı olacağız. Kısa bir süre öncesine kadar kredi notu düşük ve sicili bozuk olan kişilere kredi verildiğinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankalara ceza veriyordu. Fakat bu durum değişti ve artık herhangi bir ceza uygulaması ortadan kalktı. Söylediğimiz bu kriterlere uygun olmayan kişiler de artık kredi çekebilecek ve borçlarınızdan kurtulabileceksiniz.

Kötü sicil ile Kredi Kullanımı Yasaya Uygun mu?

Yasalarda yapılan son değişikliklere göre kredi notu düşük ve sicili bozuk olan kişilere sicil affı çıkarılmıştır. Bu sicil affı sayesinde daha önce kredi kullanamayanlar kredi kullanabilir hale gelmiştir. Gerekli olduğu zamanlarda kredi kullanamayan kişilerin mağduriyeti giderilmiştir. Belirli prosedürler uygulandıktan sonra bankalardan kredi çekme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Nasıl Başvuru Yapmalıyız?

Bankalar, sizin kredi başvurunuzun ardından sizden bilgi ve belgeler isteyecektir. Bu belgelerden eksik olan olursa banka başvurunuzu reddedebilir. Kredi kullanmak için bankaya giderken, mutlaka gelir beyanı ve çalıştığınız iş yerinden maaş bordrosu kredinizin çıkmasına yardımcı olacaktır. Fakat bu belgeleri götürdüğünüzde bile, üstünüze kayıtlı gayrimenkul yok ise size verilecek kredi miktarı en fazla 100 bin TL olduğunu unutmayın. Göstermiş olduğunuz gelir belgesi yeterli gelmiyor ise banka sizden kefil isteyerek kredi kullanmanızı sağlayabilir. Kredi notunuz ne kadar kötü olursa olsun getirdiğiniz kefilin sicili iyi ise, krediniz çok yüksek ihtimalle onaylanabilir.

Başvuru yapacağınız bankayı araştırarak kendinize kolaylık sağlamış olursunuz. Kısaca özetlemek gerekirse sizden istenilen şartlar;

  • Gelir belgesi ve maaş bordrosu
  • Üzerinize kayıtlı gayrimenkul listesi (Bankanın isteğiyle)
  • Kefil (Bankanın isteğiyle)
  • Teminat göstermeden çekilebilecek en yüksek tutar 100 bin TL

Bankalardan çekmek istediğiniz tutar 100 bin TL üzerinde ise, üzerinize kayıtlı olan gayrimenkulün ederine göre hesaplanmasıyla daha fazla kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Puanlaması ve Risk Grupları

  • 0 ile 699 arası en riskli grup olarak değerlendirilir.
  • 1100 ile 1499 arası puanı olan kişiler “Az Riskli” gruptadır ve maaş bordrosu, kefil, gösterilen teminat ile kredi kullanımı sağlanabilir.
  • 1500 ile 1699 arası puanı olan kişiler de “İyi” grubunda bulunur ve kolaylıkla konut kredisi veren bankalar bulabilir.
  • 1700 ile 1900 arası kredi notu olanlar ise devamlı kredi çekip düzenli bir şekilde ödeyen kişilerden oluşur. Bu gibi kişiler istedikleri bankadan istedikleri miktarda kolaylıkla kredi çekebilirler.

​​​​​Belirli belgeler ve teminat görerek kredi çekmek size kolaylık sağlayabilir. Unutmayalım ki kredi herkese verilecek diye bir kural yoktur. Verilecek kredi bankaların inisiyatifi altındadır ve herhangi bir kesin çıkacak diye bir şey söz konusu değildir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunuz Her Banka İçin Geçerli midir? başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi Notunuz Her Banka İçin Geçerli midir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ