Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Bankacılık hizmetlerini kullandıktan sonra geri ödemede sorun yaşamış, aylık geliri düşük ve/ya maddi sıkıntılar yaşamış kişi ve kurumların kredi notları düşük olmakta, bunun sonucunda da finansal hizmetleri kullanmak istediklerinde sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından kredi notu düşürülmesi, kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle takibe düşülmesi gibi durumlar da bu durumu körükleyerek sorunların büyümesine neden olur. Kredi notunun düşmesi, pek çok işlemin yapılmasını neredeyse imkansız hale getirir: Yeni kredi kartı almak, kredi çekmek gibi. Bu durumda da şahıslar, kredi notu düşüklere kredi veren bankalar hangileridir diye aramaya başlarlar. Son yıllarda müşteri potansiyelinin azalması, kredi dönüşünün daralması ile piyasa şartları çetinleşen bankalar da çıkış yolu olarak kredi notu düşük, ancak iyileşme trendinde olan kişilere kredi verme yolunu seçmişlerdir.

Bir nedenden dolayı kredi notu düşmüş olan kişilerin ihtiyaç duymaları halinde, 24 aya varan vade ile 10.000 TL’ye kadar kredi veren pek çok banka bulunmaktadır. Bu kredilerin yanında, kefil bulmak şartı ile, daha yüksek meblağlarda kredi ürünleri kullanımına izin veren bankalar da vardır. Yine, kredi notu düşük olduğu için kredilendirilmeyen kişilerin ev, konut, araç gibi değerli varlıklarını ipotek etmeleri karşılığında kredi kullanmalarına imkan sağlanmaktadır. Kredi notu düşük kişilerin bu şekillerde kredi kullandıran bankalara yönelmeleri, onlar için daha sağlıklı sonuçlar yaratacaktır.

Kredi notu düşük olan kişilerin mümkün olan en uygun vade ve faiz oranı ile kredi almaları ve kredilerini eksiksiz olarak ödemeleri oldukça yararlı olacaktır; böylelikle kredi notları yükselecek ve yükselen kredi notlarının sonucunda da ileride finansal ürünlerin kullanımı konusunda daha rahat edeceklerdir. Kredi Notu ile ilgili detaylı bilgiye https://www.kredinotu.org sitesinden ulaşablirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicil Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde findeks kredi puanı sorgulama, kredi notum ve kredi sicili hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ