Kredi notu ile ilgili sık sorulan sorular

Kredi notu bilhassa bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvurularında talep edilen ve belirli puan seviyelerinde yer alınması kredi başvurusunda bulunan kişiye olumlu geri dönüşler yaşatmaktadır. Kredi notu 1 ila 1900 aralığında puanlama ile oluşturulan bir sistemdir. Özellikle puanı düşük ve yükseltme çarelerini arayan banka müşterileri bu doğrultuda çözüm arayışlarına girmiştir.

Kredi notu hayatın her alanına yayılarak bankacılık sektörü dışında da talep edilir hale gelmiştir. Ev kiralarken, beyaz eşya, mobilya alırken, araba kiralarken bu bir talep edilebilmektedir. Kredi notunun bilinmesi kişiye pekçok avantaj sağlayacaktır. Önünü görerek hareket etmek kredi notundaki düşüklüklerin tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasına ve gereksiz kredi başvurularının yapılmasına mani olur.

Kredi notuna dair en çok merak edilenler nelerdir?

Findeks kredi notu ile ilgili en çok bilinmek istenenleri sıralayacak olursak;

Findeks kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Findeks’e üyelik nasıl gerçekleşir?

Findeks kredi notuna herkes sahip mi

Kredi notu nedir?

Kredi notunu yükseltmenin yolları nelerdir?

Kredi notu ne kadar sürede düzelir?

Kredi notunun olması gereken seviyesi nedir?

Düşük kredi puanıyla kredi alınabilir mi?

Findeks notu hangi bileşenlerden oluşur?

Findeks notu ne kadar sürede güncellenir?

Kredi notu güncellemelerindeki sorun nasıl halledilir?

Bu sayılan maddeler findeks hakkında en çok merak edilen konulardır. Findeks hakkında bilgisi sahibi olmak isteyen biri ilk olarak findeksin kuruluş amacı ,oturduğu puan sistemi ve hangi faktörlerin bu not üzerine belirleyici etkiye sahip olduğunu bilmesi gerekir. Dolayısıyla ilk araştırma bu konu üzerine yoğunlaştırılmalıdır. Diğer sık sorulan soru findeks üyeliğinin nasıl gerçekleştirileceği ile ilgilidir.Findeks’in üyelerine sunduğu hizmetlerinden faydalanabilmek için siteye giriş yaparak bireysel veya ticari kullanıcı oluşuna göre üyelik gerçekleştirilmelidir.

Bankaların kredi notuna önem vermelerinin sebebi nedir?

Bankaların kendisine kredi başvurusu yapan müşterilerinin kredi notu bilgisini araştırması geçmiş dönemlerde kullanımı yapılan kredi ve kredi kartı ödemelerinin seyri hakkında bilgi edinmektiir.takibe düşmüş veya ödeme süresi gecikmiş borçlar, faturalarda yaşanan ödeme sıkıntıları gibi haller bankalar için önem arz edecek olan konulardır.

Kredi notu bankacılık sektörü ve daha birçok alanda talep edilen bir puandır. Bu puanın istenilen seviyede oluşu nakit sıkıntısı yaşanılan pek çok konuda  kaynak teminine olanak tanıyarak rahatlama yaşatacaktır. Tüketici bu sebeplerden ötürü kredi notunun detayları hakkında bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Findeks, güncellemesi sürekli yapılmakta olduğundan bilgilerin güvenilirliği kesinlik arzeder.Kredi notunuzla ilgili soru ve önerilerinizi findeksin sitesi üzerinden yapabilir varsa gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ