Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

İnsanlar çeşitli maddi sıkıntılar karşısında bankalara olan borçlarını ödeyemezler. Bu da ödemelerde eksiklikle ve düzensizliklere yol açar. Böylelikle kredi notunuzda düşüşler oluşur. Kredi notunuzun düşmesi demek bankaların ürünlerinden bir daha faydalanamayacağınız anlamana gelir. Bu yazımızda kredi notu nasıl düzeltirli ile ilgili sizlere gerekli bilgileri vereceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda yapacaklarınız ile kredi notunuzu tekrardan yükseltebilirsiniz.

Öncelikle kredi notunuzu kısa süre içerisinde yükseltmek için kara listeye girmemiş olmanız gerekmektedir. Kredi notunuzu yükselmek içinse en az 6 ay gibi bir süre oldukça dikkat etmelisiniz. Yapmanız gereken ilk adım gecikmede olan kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesaplarınızdaki borçları ödemektir. Kredi ve kredili mevduat hesaplarını tamamen ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın asgari tutarını ödeseniz dahi bu kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

Ödemeleriniz sonrasında kredi notu yükseltme çalışmalarınızda en az 6 ay ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Düzenli ödeme kredi notunuzun yükselmesi için en önemli unsurdur. Bu zaman içerisinde ödemelerinizi bir gün dahi geciktirmeyin ve elinizden geldiğince ödemenin tamamını yapmaya çalışın. Ödemelerinizi düzene soktuktan sonra hesaplarınızda belirli bir miktar para bulundurmanız da önemlidir.

Yukarıdaki bahsettiğimiz durum kredi notunun yükselmesi için en önemli adımdır. Bu adım sonrasında kredi notunuzun daha hızlı yükselmesi için çeşitli çalışmalar daha yapabilirsiniz. Bunlar faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödemek, vadeli mevduat hesabı açmak, çok fazla kredi başvurusu yapmamak gibi. Ayrıca kredi kartınızı kapatmışsanız kredi notunuzun yükselmesi için küçük harcamalar yaparak gününde tam olarak ödemeniz de kredi notunuzun yükselmesi için oldukça önemlidir.

Bu düzen içerisinde belirli bir süre geçtikten sonra kredi notunuz oldukça yükselecektir. Ancak ödemelerinizde oluşabilecek sorunlar tekrardan kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle bütçe yönetiminizde her zaman çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ