Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi çekmek isteyen herkesin kredi notu değerlendirmesine girmesi ülkemizde zorunlu olan bir uygulamadı.Artık her bireyin kredi başvuru sürecinde banka tarafından değerlendirilen ve bir çok bankacılık kriteri ile oluşturulan kredi notu bulunmakta.Bu kredi notunun belirli aralıklarda bulunması kredi başvurularınıza onay ya da red alma durumunuzu belirlemektedir.

Peki finansal durumunuzu bu kadar yakından ilgilendiren kredi notu ne şekilde hesaplanmaktadır.

Kredi notunu en başta etkileyen faktör Kredi kayıt bürosu skorudur.Geçmiş dönem kredi ve kredi kartı ödeme performansı , mevcut borç durumu , yeni kredi başvuru adedi , red alınan kredi sayısı ,kredi kullanım sayısı ve diğer bazı bankacılık işlemlerine göre oluşturulan bu skor kredi notunu  oluşturan en yüksek ağırlıkta ki faktördür.

Aylık net gelir  kredi notuna etki eden en önemli ikinci faktördür.Bankalara göre bazen bireyin kendi gelir durumu ele alınırken kredi miktarı ve kredi türüne göre ailenin gelir durumuna da bakılarak belirlenen bu kriter gelir ve giderlerinize göre hesaplanır. Eğer giderleriniz gelir durumunuza göre yüksekse  bu kriterin kredi notuna etkisi olumsuz olacaktır.

Yaş faktörü de kredi notuna etki eden bir kriterdir.65 yaş üzerindeki bireylere kredi kullandırma oranı daha seyrek olduğundan 30-60 yaş arasında bulunan kişiler bu kriterden daha yüksek puan alırlar.Ve bu yaş aralığında ki kişilere kredi çıkma oranı daha yüksektir.

Bireylerin meslekleri , öğrenimleri , son iş yerlerinde ki çalışma süreleri  gene kredi notuna etki eden diğer değişkenler olarak tanımlanmaktadır. Mesleğin geçerli ve gelir düzeyi yüksek bir meslek olması halinde kredi notu yükseltecektir.Aynı zamanda son iş yerinde uzun süredir çalışmak gene kredi notunu üst seviyelere çıkartan ve kredi kullanımda kolaylık sağlayan bir ayrıntıdır.Daha yüksek bir öğrenime sahip olmak günümüzde daha iyi bir gelire işaret ettiğinden kredi notu hesaplamalarından bu kriterde bir puan ağırlığına sahip olur.Ve elbette öğrenim ne kadar yüksekse kredi notu da o kadar yüksek olacaktır diyebiliriz.

Bireylerin üzerinde taşınmaz mal bulunması gene kredi kullanımlarında avantaj sunar.Evi yada arabası olan kişilerin kredi notu olmayanlara oranla daha yüksek olacaktır. Bazı bankalara göre sahip olunan taşınmasın markası , eğer gayrimenkulse gayrimenkulün bulunduğun semt gibi kriterler dahi kredi notuna yansıyabilir.

Kredi notu ayrıca mevcutta kullandığınız kredi notuna göre de şekillenmektedir.Üst segment bir kredi kartına sahip olmak bankalarda ki prestiji yükselteceğinden banka kredi notunuz bu durumdan olumlu etkilenir.Elbette ki kredi kartının ödemelerinin düzenli olmasının gerektiğini belirtmek isteriz.

Kredi notunun düşük olması halinde bu kriterleri iyileştirerek kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün.Özellikle kredi kayıt bürosu puanları mevcut bankacılık işlemlerine göre ayda bir güncellenen veriler olduğundan kredi yada kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaparak ,mevcut borçluluk durumunuzu azaltarak kredi notunuzu üst skalalara taşıyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kredinotu.org

 

Bir önceki yazımız olan Finansbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ