Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi kayıt bürosu tarafından geçmiş dönem kredi ve kredi kartı ödemelerini güncel borç durumunuz , kredi kullanım sıklığınız gibi nedenlerle belirlenen kredi notu yeni banka başvuruları sırasında bankaların doğrudan değerlendirdikleri bir kriterdir. Ayrıca günümüzde  ortaklık ve ya da araba kiralama işlemlerde dahi kredi notuna göre karar verilmektedir. Bu nedenle prestij güvenilirlik gibi sonuçlar için kredi notunu yüksek tutmak önemli bir ayrıntı haline gelmiştir.

Kredi notunun öneminin gün geçtikçe artması , kredi notu düşük olan banka müşterileri tarafından bir an önce kredi notunun yükseltilmesi zorunluluğunu doğurmaktadır. Kredi notunun düşmesi özellikle ödemelerin düzensiz yapılması ile ilişkilidir. Geciken ödemeler , son ödeme tarihini geçirerek yapılan ödemeler, ödemenin yapılmaması sonucu  borcun gecikmeye girmesi  kredi notunu etkileyen en önemli kriterdir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için ilk yapılması gereken var olan borçların kapatılmasıdır.

Kredi notunun yükselebilmesi için öncelikle gecikmeye giren borçların komple kapatılması gerekmektedir. Bu işlem eğer borç miktarınız uzun dönem gecikmeye girdiyse kredi notunuzu bir anda yükseltmese dahi bir kısım üst skalalara çıkmasına yardımcı olur. Eğer geciken borcunuz takip sürecinde girdiyse kredi notunun yükselme sürecinin birkaç yıl alacağını da belirtmek isteriz.

Eğer birçok sene önce gecikmeye giren bir borç yüzünden hala kredi notunuz istenilen seviyede değilse birkaç ufak müdahale ile hızlı bir yükseliş sağlamanız mümkün.

Kredi kartlarınızın ödemelerini asgari tutardan yüksek ve son ödeme tarihinden önce ödemeniz kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Düşük limitli bir kredi kartını kullandıktan sonra son ödeme tarihi gelmeden ve asgari tutarla sınırlı kalmaksızın tüm dönem borcunu ödemeniz kredi notunuzu yükseğe taşıyan bir adım olacaktır. Aynı yöntem krediler içinde geçerlidir. Kredinizin tamamını ödemek gibi bir durumunuz söz konusu değilse vadesi gelmeden taksiti ödemeniz hem daha az miktarda kredi taksiti ödemenizi sağlar hem de  kredi notunuzu düzenli ödeme ile yükseltmenize yardımcı olur. Azalan kredilerinizi ise taksit taksit ödemeden tek seferde kapatmanız kredi notunuza ciddi oranda olumlu etki sağlayacaktır.

Bankalar işlem yapan kullanıcıları severler bu nedenle fatura ödemesi , kredi ya da kredi kartı ödemesi ya da para transferi işlemlerini havale EFT gibi bankacılık işlemlerini tercih ederek gerçekleştirmeniz kredi notunuza az seviyede olsa dahi olumlu olarak etkiler.

Bankada bir miktar nakit para bulundurmak, yatırım hesabı olması , bireysel emeklilik ürünü kullanmak gibi bazı detaylı banka işlemleri de kredi notunu olumlu etkileyeceğinden kredi notunu yükseltmek isteyen banka müşterilerinin tercih etmesi gereken işlemlerdendir.

Detaylı bilgiye www.kredinotu.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kredi notu düşükler kredi kullanabilir mi ve kredi notum düşük nasıl kredi çekerim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ