Kredi Notu Nedir Neye Göre Belirlenir?

Bankalara kredi kartı ve kredi gibi ürünleri almak için başvuran kişiler kredi notu ifadesini sıklıkla duyuyor. Çoğu kişi bu puan düşük olduğu için kredi alamazken, kredi notu yüksek olan kişiler de yüksek tutarda kredi çekebiliyor. Öncelikle ‘Kredi notu nedir neye göre belirlenir?’ sorularını soran banka müşterileri için kredi notunun, geri ödemelerle alakalı bir durum olduğunu belirtelim. Bankalardan kullandığınız kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin vadelerini ödeme düzenine göre banka sizlere bir not verir. Bu not sayesinde kişilere bir kredi sicili oluşturulur ve kredi başvuruları buna göre değerlendirilir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesine ya da yükselmesine sebep olan tek durum, geri ödeme düzenidir. Bunun dışında kredi notunuzu etkileyecek büyük bir etken yoktur. Bankalara aylık vadelerinizi geciktirmeye başladığınız zaman, uygulanacak ilk yaptırım her zaman kredi notunu düşürmek olacaktır. Elbette borcu 3 ay boyunca hiçbir şekilde ödememeniz durumunda yasal takip de başlayacaktır. Ancak bankalar genel olarak ihtar niteliğinde kişinin kredi notunu düşürür. Kredi notu, bankalardan kredi çekebilmeyi belirleyen ana etkenlerden olduğu için fazlasıyla ciddiye alınmalıdır. Zira bankalar kredi notu riskli seviyelerde olan kişilere kredi kullandırmaz.

Kredi Notumu Nereden Öğrenirim?

Kredi notunu öğrenmenin en güvenilir ve garanti yolu, Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmete soktuğu Findeks sistemidir. Findeks’e ücretsiz bir şekilde üye olduktan sonra 4 TL bir ücrete kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun dışında bankaların bireysel internet bankacılığı üzerinden ya da SMS yoluyla kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız tüm sorgulama ücretlerinde tarafınızdan belirli bir ücret tahsil edilecektir. Şuan için kredi notunun ücretsiz sorgulanması mümkün olmuyor. Bu nedenle internet ortamında ücretsiz sorgulama yaptığınızı iddia eden sitelere hiçbir şekilde itibar etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ