Kredi Notu Öğrenme Ücretlimi

Kredi notu bankalardan kredi  ya da kredi kartı almak istenildiğinde bankaların ilk değerlendirdikleri kriterdir.Özellikle kredi notunu yükseltmek isteyen ya da belirli bir seviyede düşürmeden tutmak isteyen banka müşterilerinin sıklıkla takip etmeleri gereken kredi notu eskiden sadece banka çalışanları tarafından bilinip ve yine sadece bankalardan öğrenilebiliyorken findeks finans portalının banka müşterilerinin kullanımına açılması ile beraber herkes tarafından  kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Kredi notu birçok kanaldan öğrenilebilmektedir. Bunlardan en kolay kullanılabileni findeks sistemine üye olarak öğrenme metodudur.Findeks sistemine TC kimlik numarası ve cep telefonu ile her vatandaş üye olabilmektedir. Daha önce bankada işlem yapan kişilerin kredi notunun bulunduğu sistemde üyelik işlemi sonrası hangi ürünün alınmak istenildiğine göre ücretlendirme uygulanmaktadır. Güncel olarak kredi notunu öğrenmenin ücreti 4 TL’dir. Kredi notu size sadece mevcut kredi notunuzun kaç olduğunu göstererek 0-1900 arasında bir not verir. Kredi risk raporu ise hangi bankada ne kadar borcunuzun olduğunu görebileceğiniz , geçmiş dönem borçlarınızın hangisinden olumsuz etkilendiğinizi öğrenebileceğiniz daha detaylı bir analizdir. Bu rapor kredi notu puanında ayrı olarak 4 TL ile ücretlendirmektedir .Kredi notu ve risk raporunun 4 TL’lik ücretleri aylık bilgi için alınan ücretlerdir. Kredi notu her yeni ödeme döneminde güncellenen yapıdadır. Eğer düzenli bir takip düşünülüyorsa her ay bu miktarların ödemesinin yapılması gerekmektedir. Findeks sistemi düzenli takip edilmesini kolaylaştırmak adına yıllık abonelik alternatifleri sunmaktadır. Bu üyelik sistemlerinde dahil olunduğundan kredi notunuz her ay döneminde yenilenerek kredi notu ya da tercihe göre hem kredi notu hem de risk raporunu düzenli olarak alınmasını sağlar.

Kredi notunun öğrenilebileceği bir diğer kanal ise bankalardır.Banka şubelerine gidip ayrıntılı kredi notu ve risk durumunuzu öğrenmek istediğinizi belirttiğinizde banka temsilcileri sizden alacakları ücrete karşılık bu bilgileri size aktarabilirler. Ancak bankalara yapılan kredi notu öğrenme başvurularının ücreti findeks sisteminde daha yüksek tutarda olmakla beraber her bankanın kendi ücretlendirmesi söz konusudur.Üstelik sürekli takip istenilmesi halinde bankaya her defasında bu ücretin ödenmesi gerekmektedir.

 

Bu şartlara göre düzenli takip yapılmak istenilmesi durumunda en uygun kredi notu öğrenme platformu findeks portalının web sitesi olmaktadır. Yıllık alacağını abonelikle çok daha avantajlı ücretlerle kredi notunuzu uzun dönemli takip edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükselir? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notum nasıl yükselir ve kredi notumu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ