Kredi Notu Yüksek Olanlara Maksimum Ne Kadar Kredi Verilir ?

Kullanılan kredilerin borç sadakati içinde disipliner bir tutumla zamanında ödenişi sizi pekçok banka nazarında iyi müşteri pozisyonuna getirecek, ihtiyaçlarınız dahilinde kullanmayı düşündüğünüz kredinin zaman kaybetmeden onaylanmasını sağlayacaktır.

Kredi notu kredi kayıt bürosunun bir hizmeti olup kişilerin ödeme performansları hakkında net bir sonuca varmak için kullanılabilecek  bir veridir. Bankalar 1 ay boyunca gerçekleşen kayıtları ay sonunda risk merkezine iletir Kredi kayıt bürosu da kredi notu haline getirdiği bilgileri risk merkezinden alarak talebi halinde müşteriye iletir. Kredi notu 1 ila 1900 aralığında olan bir değer olup 1400 puan seviyeleri riskin en aza düştüğü bir seviyedir. Bu puandan yukarılara doğru çıkıldıkça daha fazla güven ortamı oluşacak ve kredi kullanımı daha rahat sağlanacaktır.

Bankalardan  kullanılacak kredi tutarında kredi notu tek veri midir?

Kredi başvurularında ilk olarak istenen bilgi kredi notu olmakla beraber tek başına yeterli olmaması gerekir. Uygulamada kredi notu verilerine dayanarak yüksek meblağlı krediler verilebilmekte. Örneğin aylık geliri 2.500 TL civarı olan birine kredi notu yüksek ise 100.000 TL  bazı bankalarda 150.000 TL’ye kadar kredi onayı verilebilmekte. Oysa bu konuda bankacılık düzenleme ve denetleme kurulunun bir kararı bulunmakta olup kredi başvurularında vade sayısı tüketici kredilerinde 36 ay, taşıt kredilerinde ise  48 ay şeklindedir. Aylık gelirin maksimum %60’ına kadar kredi yada kredi kartı borcu olabileceği için alınan kredinin vade sayısına bölünmesi ile bulunan sonuç aylık gelirin%60’indan az ise kredi başvurusu olumlu olarak değerlendirilecektir.Bankalar bu uygulamanın dışında hareket ederek aylık gelirin çok yukarısında kredi imkanı tanıyarak her iki taraf için zorlayıcı bir uygulamaya gitmektedir.

Hangi puan seviyeleri maksimum puan olarak değerlendirilir?

1 ila 1900 arasında bir puanlama sistemi olan kredi notunun maksimum değeri 1650-1900 aralığıdır. Bu puan seviyesinde yer alan her müşteri borucuna sadık ,ödeme performansı iyi ve kredibıll müşteri olarak değerlendirilir. Aslında, kredi notu bu seviyelerde olan bir müşteri iyi müşteri olarak değerlendirmek doğru olabilir fakat sadece bu veri yeterli görülmeyip bu konudaki vade kısıtlamalarıda  dikkate alınarak gelir ile orantılı kredi kullanımı yapılmalıdır.

Kredi notu iyi olan biri için taşıt ve konut kredileri notun yüksek oluşu sebebiyle iyi bir tercih olacaktır. Bu kredi türlerindeki uzun vade seçeneği yüksek miktar bir kredinin taksit miktarlarının da zamana yayılması sebebiyle rahat bir kredi ödeme dönemi geçirilecektir. BDDK’nın vade süreleri ile ilgili düzenlemesinden sonra bazı kişiler yüksek meblağlı kredi alabilmek için bankaya sunulan maaş yazısında gerçek olmayan ücret beyanında bulunarak bu  krediden istifade etmek istemektedirler .Gelir eksenli düşünülmeden sağlanan bu kredi nedeniyle kredi taksit ödemelerinde aksamalar yaşanabileceği için gerçek maaş üzerinden bildirimde bulunulması en iyi yöntem olacaktır.

Sonuç olarak kredi notu yüksek olan biri, sadece bu kredi notundan kaynaklanan sebeple dilediği miktar kredi kullanımı yapamaz. Kişi aldığı maaşın %60’ını geçmeyecek oranda aylık taksitlendirme yaparak kredi kullanımı yapmak zorundadır. Bazı kişilerin maaşa ek farklı gelirleri de olabiliyor.Faiz,kira,ortaklık payı gibi bunlar da gelirin %60’lik  kısmının belirlenmesinde hesaba dahil edilerek bir neticeye varılmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi notu nasıl hesaplanıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ