Kredi Notu Yükseltme

Bir bankadan kredi talep ettiğinizde yada vadeli olarak bir alış veriş yapmak istediğinizde bakılan ilk kriter kredi notunuz olacaktır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için kredi notunuzun yüksek olması gerekir notunuz yüksek değil ise kredi notu yükseltme için çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz.

Kredi Notu Zamanla Yükselir?

Kredi notu bankalar açısından sizin borç ödemede güvenilirliğinizi gösteren bir Kriterdir ve Kredi notunuzun yüksek olması kredi taleplerinizin olumlu sonuçlanması için en temel faktördür. Kredi notu hakkında bilinmesi gereken bir başka husus ise kredi notunun zamanla yükseleceği olmalıdır.

Notunuzun Yükselmesi İçin Ne yapmalısınız?

Kredi notu bilgileri merkezi bir sistemde tutulur ve 6 ayda bir yeniden belirlenir. Kredi notu bilgileri bütün yurt içi bankalarla paylaşılmaktadır. Kredi Notunuzu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

  • Mevcutta bir krediniz varsa ödemelerinizi aksatmadan tam gününde yapmaya özen göstermelisiniz. Daha önce hiç bir banka ile çalışmamanız durumunda kredi notunuz oluşmayacaktır kredi notunuzu yükseltmek için küçük miktarda bir kredi kullanarak ödemelerinizi düzenli yapmanız faydalı olacaktır.
  • Kredi Kartı kullanmak ve her ay oluşan borcunuzu eksiksiz bir şekilde ödemek Kredi notunuzu yükseltmekte etkili olacaktır.
  • Banka da vadeli veya vadesiz bir hesap açmak ve bu hesaba düzenli olarak para yatırmak (miktar çok önemli değil) birikim oluşumu sağlar ve Kredi notunuzu yükseltmekte etkilidir.
  • Bankadan yapılan kira, fatura gibi otomatik ödeme işlemleri hem gelirinizi belgelemek hem de düzenli ödeme alışkanlığınız olduğunu göstermekte etkili bir yoldur. Kredi talebinde bulunmadan bir kaç ay önce bankada otomatik ödeme talimatı oluşturmak kredi notunuz üzerinde olumlu etki yapacaktır.
  • Aktif olmayan yani herhangi bir işlem yapılmayan banka hesapları Kredi notunuz üzerinde olumsuz etki yapar bu nedenle bankalarda kullanmadığınız hesabınız varsa kapatın.
  • Ödeme de aksama yaşadığınız kredi ve kredi kartlarınız varsa yapılandırma yaparak düzenli şekilde borcunuzu ödemeye özen göstermelisiniz.
  • Kredi notunuzu düzenli olarak takip ederek değişmelerden haberdar olun Kredi notunuz düşükse bile bu yöntemleri uygulayarak kısa sürede kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Akbank, Akbank kredi notu ve Akbank Kredi Notu Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ