Kredi notum 0 ne yapmalıyım?

Kredi notu, parasal yönetim konusunda sahip olunan başarıyı en doğru şekilde ifade eden bir veri olup dönem dönem yaşanan inişli çıkışlı haller banka ve finans kuruluşları başta olmak üzere piyasada faaliyet halinde olan kurumlar açısından da önem arzetmektedir.Bu hassas durum sebebiyle kredi notunda meydana gelen negatif seyir, durumun finansal hayatı etkileyen boyutuyla ortadan kaldırılmasını gerektirir. Bunun için kredi notunda düşüşe sebep olan faktörler tersi uygulamalar ile artı ve normal hanelere getirilebilir.

Kredi notunun sıfır olması bankalarla hiçbir finansal ilişkinin başlatılmaması yani kredi ve kredi kartı ile kredili mevduat hesabına yönelik aktivitenin oluşturulmaması anlamına gelmektedir. Böyle birinin kredi notunun olmaması bankalarla başlatılmayan süreç nedeniyledir. Ufak limitli kredi kartı kullanımı için başvuruda bulunup daha sonra limit artırımında bulunmak ve kredi kullanımı için başvurmak sıfır kredi notunu arttırma yönünde atılacak adımlar arasındadır. Diğer bir sıfır kredi notu sebebi ise ödenmemiş olan borçlar sebebiyle haciz ve icra süreçlerine muhatap olmaktır. Bu derece düşen kredi notu düşüşe sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması ve banka kaynaklarının yeniden aktive edilmesi ile bertaraf edilebilir.

0 Kredi notunun getireceği sonuçlar nelerdir?

Günümüz koşullarında araba kiralama, emlak sektörü, gsm operatörleri, Banka ve finans kuruluşları kredi notu bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Bu notun 0 gibi skalanın tabanında yer alan ve hiçbir değer ifade etmeyen bir noktada yer alması kaynak aktarımı konusunda büyük sıkıntı yaratacaktır. Bu noktada yer alan birinin kredi ve kaynak temini konusu finansal dengesizliği gidermediği sürece kredi notunu arttırabilmesi  imkansızdır denebilir.

0 Kredi notunu arttırabilmenin yolları nelerdir?

Kredi notunda ki sıfır noktası hiçbir finansal aktivitesi olmayan kişiler dışındakiler için şu uygulamaların devreye sokulmasıyla aşılabilir.

  • Kredi notu düşüklüğüne neden olan borçların tamamı ödenmeli
  • Ödemede sorun yaşanması halinde farklı bir bankada borcu yeniden yapılandırıp vade süresini uzatarak borcunuzu ödeyebilirsiniz.
  • Açılan vadesiz hesaba maaşın yatması sağlanmalı
  • kira  ve  fatura ödemesi gibi giderlerin ödemesi bu hesaptan yapılmalı
  • Vade süresi kısa olan vadeli bir hesap açtırın ve süresi dolunca vadeyi uzatmayıp hesabı kapatın
  • kredi kartı başvurusunda bulunun ve ödemleri asgari tutar üzerinden değil dönem borcunun tamamı üzerinden düzenli olarak yapın
  • vade süresi uzun olan başka bir vadeli hesap açtırın
  • kredi başvurusunda bulunun. Bu kredinin  vade süresi kısa olsun. Ödemelerini düzenli yapın ve taksitler bitmeden tüm borcu ödeyerek kapatın

Tüm bu girişimler düşük kredi notunu arttırma yönünde yapılabilecek uygulamalardır. Kredi notu ile ilgili yapılacak girişimler mevcut duruma  sebep olan faktörlerin tersine çevrilmesi yani finansal bozulmaya sebep olan öğelerin banka aracılığıyla tekrar düzeltilmesi ile sağlanacaktır.5 yıl süre ile kredi kayıt bürosunda saklanan bilgiler gerekli düzeltmelerin ardından yeniden güncellenecek ve bu durum risk raporu ila kredi notunuzdan takip edilebilecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi notu neden düşer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ