Kredi notum bankada farklı gözüküyor sebebi nedir?

Bankaların kredi başvurusu yapan müşterilerinin geçmiş finansal yapısı hakkında bilgi edinmek istemleri haklı bir durumdur. Neticede finanse edecekleri kişinin ilgili borcu ödeyebilirlik kapasitesi oldukça önemlidir. Bu anlamda kredi kayıt bürosu verilerinden tüm finans kuruluşları ile bu kişilerin geçmiş performansları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes istifade etmek isteyecektir.

Birkaç farklı yolla kredi notu bilgisine ulaşmak mümkün olmaktadır. Bunlardan biri de banka şubelerine giderek kredi notu sorgulaması yaptırmaktır. Belirli bir ücret karşılığında yapılacak sorgunun ardından sahip olunan kredi notu bilgisi ilgili kişiye verilecektir .

İki kuruluş arasında ortaya çıkan bilgi farklılığının nedeni nedir?

Kredi notu bilgisi için bankaya giden biri buradan aldığı not bilgisinin kredi kayıt bürosu verilerindekilerle uyuşmadığını görebilir. Bu durumun  sebebi farklı nedenlere dayanabilir. Kredi kayıt bürosu bankalar tarafından kendilerine aylık olarak gönderilen bilgiler ışığında hareket eder ve özel hesaplama metoduyla bunu kredi notuna dönüştürür. Kişi, örneğin düşük kredi notuna sahip ve bu notu yükseltme yönünde girişimlerde bulunduğu bir sürecin içinde olabilir. Kredi notu bilgisi kredi kayıt bürosundan alındığı sırada banka tarafından  bilgi aktarımı yapılmamış olabilir ve iki kurum arasında bilgi farkı bu nedenle ortaya çıkabilir .Bir diğer neden bankanın Kredi kayıt bürosunda üyelik kaydının olmayışı olabilir.Bu durum da örneğin finansal performansta ortaya çıkan yükseliş Kredi kayıt bürosu verilerine iletilmediğinden iki kurum arasında bilgi farkı ortaya çıkabilir.

Kredi notu bilgisi için hangi kurum dikkate alınır?

Kredi notu bilgisi bankaların ortak bilgi aktarım merkezi olan kredi kayıt bürosu verilerine aktarılır ve ihtiyaç duyan herkesin bilgisine açık tutulur. En doğru bilgiye ulaşmak isteyen kişi kredi kayıt bürosunda üyelik oluşturduktan sonra kredi notunu öğrenmek istediği kişinin kredi notu bilgisini buradan edinebilir. Fakat bilgisi alınan kişinin rızası olmadan bu not bilgisi kredi kayıt bürosu tarafından karşı tarafa verilememektedir.

Bankalar ile kredi kayıt bürosu arasında ortaya çıkan kredi notu bilgi farklılığı kurumda üyelik kaydı oluşturmamış olmaktan veya bilgilerin kredi kayıt bürosuna aktarım sürecinin bir zaman dilimi gerektirmesi sebebiyle olabilir. Finansal ilişki içinde olan bankanın kredi kayıt bürosunda üyeliğinin olduğu ve bilgilerin güncellenmiş olması alınan bilgiler arasında farklılıkların olması ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi notunun sıfır olması ne anlama geliyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ