Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kredi notu gerçek ve tüzel kişilerin borç ödeme performanslarını gösteren geçmiş dönemde kullanılan krediler ve yakın zamanda kullanılan kredilerin gelişmiş bir algoritma kullanılarak sayısal verilere dönüştürülerek kişi, kurum ve bankalara bilgi halinde sunulmasıdır. Kredi kayıt bürosunun bilgi paylaşım platformu olarak oluşturduğu bu merkez, findeks ürünleri adı altında sunulan findeks notu, risk raporu, çek endeksi, çek raporu, not danışmanım,izleme,takipçi,uyarı sistemi gibi hizmetler sunmaktadır .

Banka ve finans kurumlarından kullanılan krediler Kredi kayıt bürosu tarafından 1 ila 1900 arasında belirlenen sayısal bir sistem kullanılarak puanlanır ve  bu puan kişi yada kurumun banka ve finansal kuruluşlar nezdinde itibarını göstermektedir. Kullanılan kredi veya kredi kartları ödemesindeki gecikmeler bankalar tarafından aylık olarak risk merkezine bildirilmekte ve kredi kayıt bürosu tarafından da kredi notuna yansıtılmaktadır. Bilhassa  takip aşamasına gelen borçlar kredi notunu oldukça olumsuz etkilemekte ve bir sonraki kredi kullanım aşamasında bankaların mesafeli ve isteksiz tutumları ile karşılaşılmasına neden olmaktadır.1 ila 1900 arasında olan findeks notu findeks raporunun bir özeti mahiyetinde olup sayısal olarak 1400 ve üzerinde olması bankalar tarafından kabul görecek bir seviyedir. Bu rakamın 1900 seviyesine yaklaştığı her puan banka ve finansal kuruluşların uzun vade ve yüksek meblağ kredi kullandırma isteğinde olacağı seviyelerdir.

Findeks notuna etki eden öğeler nelerdir?

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları, %30 düzeyinde etkili olarak
kullanılan banka ürünlerinden olan bireysel krediler ile kredi kartları ödemelerinde meydana gelen gecikmeler bu gruba dahil olarak kredi notunu en çok etkileyen durumdur. Bunun için kredi ödeme zamanları ve kredi kartlarındaki asgari ödenmesi gereken tutara ve hesap kesim tarihine dikkat edilmeli son  ödeme tarihi nin geçirilmemesine özen gösterilmelidir.

Mevcut Hesap Ve Borç Durumu: %25’lik etkisiyle
Kredi ödemesi zamanında yapılmış veya geciktirilmiş olanlar için teminatlı veya teminatsız borç bakiyeleri bu kısımda değerlendirilir.

Yeni kredi açılışı:%20’lik etkisiyle yeni kullanılmaya başlanmış olan bir kredi belirsizlik sürecinden yani kişinin borç ödeme kapasitesi ile ilgili bilinmezlikten ötürü kredi notunu olumsuz etkiler.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15 ‘lik etkisiyle kişi veya kurumların ödeme performanslarındaki olumlu seyir hiç kredi kullanmayan veya daha az sıklıkta kullanan birin göre daha yüksek olacaktır.

Diğer: %10

Bunlar dışında kalan etmenlerin etki oranı ise %10 civarlarındadır

Düşük findeks notu olan kişi veya kurumlar bazı taktik uygulamalar ile bu notu yukarı seviyelere çıkarabilir. Bu sayede geciktirilmiş kredi borcunun veya takibe düşmüş borcun  kredi notu üzerinde yarattığı negatif etkiden sıyrılıp yeniden bir güven ortamı tesis edilip kredibıll müşteri pozisyonuna gelinebilir. Bununla birlikte; Kredi kayıt bürosundan elde edilen findeks notu veya findeks risk raporu bankaların ve diğer finansal kuruluşlarının kredi kullandırma yönünde 1.sıradaa önem verdiği en temel göstergedir. Fakat bazı bankalar kredi onayı verirken  bu veriyi tek başına bir gösterge olarak kabul etmek yerine belli teminatların sunulmasıyla onay verebilmektedir.

Findeks ürünleri bir kredi kayıt bürosu hizmeti olup bu ürünler içinde  en çok merak konusu olan findeks raporunun özeti mahiyetinde olan findeks notudur. Birçok banka ,factoring ve leasing şirketinin müşterileri ile ilgili verilerinin işlenerek puan sistemine dönüştürülmesi ile elde edilen kredi notu ortalama 1400 seviyelerinde olduğunda bankalar tarafından kabul gören bir seviyedesiniz demektir. Bu minimum puan olup puanın yukarılara çıkması banka kaynaklarından daha uygun faiz ve sürelerde faydalanmanız sözkonusu olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredibilite Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ