Kredi Notum Kaç Nasıl Öğrenebilirim?

Finansal yapının sağlamlığı hakkında en güçlü ve güncel bilgiyi veren kredi notu kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir hizmettir. Kredi kayıt bürosu, Türkiye bankalar birliği altısı altında kurulan risk merkezine bankalar tarafından aylık olarak yapılan bildirimleri alarak işler ve özel hesaplama metoduyla kredi notuna dönüştürür. Kredi notu 1 ila 1900 aralığında yer alan bir puanlama sistemi ile çalışır .1400 puan ve üstü risk seviyesinin düştüğü altı ise riskli görülüp finansal yapının bozuk olduğu ile ilgili ipuçları verir

9 bankanın biraraya gelerek oluşturduğu kredi kayıt bürosu ortak veritabanı ile üye bankalar arasında sağlam bir bilgi alışverişi sağlar. Kişiler finansal yapıya dair en güncel bilgiyi buradan sağlarlar çünkü merkez aylık olarak iletilen mali yapıyı en doğru şekilde analiz eder ve puanlama sistemi ile kullanıcıya duyurur. Kredi kayıt bürosu tarafından verilen bu hizmetten faydalanabilmek için www.findeks.com adresine girerek üye kaydı oluşturmak gerekiyor. Oluşturulan üye kaydının ardından farklı birkaç yoldan kredi notu bilgisine ulaşılabilir.

Kredi notu bilgisini hangi kaynaklar vasıtası ile öğrenebiliriz?

Kredi notu; sms, findeks internet sitesi, mobil uygulama, bankalar kanalı ile öğrenilebilir. Sms’le öğrenebilmek için riskim yazın bir boşluk bırakın t.c kimlik numarasını yazıp 4552’ye gönderin .t. c kimlik numarası yerine  vergi kimlik numarasının son dört hanesi de yazılabilir.

Başkasına ait kredi notu nasıl öğrenilebilir?

Başkasına ait kredi notu bilgisi karşı tarafın onayı halinde öğrenilebilmektedir. Bunun için; kişinin kimlik numarasını yazıp boşluk bırakın ve sorgulamak istediğiniz kişinin ilişkili olduğu bankanın adını yazarak boşluk bırakın, kimlik numaranızı yazıp 4552’ye gönderin. Bu şekilde karşı tarafa ait kredi notu bilgisini de öğrenebilirsiniz.

Kredi notu bilgisini bu kadar değerli yapan nedir?

Kredi notu, son beş yıla ait olan finansal yapıyı ortaya koyan ve kapatılmamış olan son 10 yıla ait kredi ve kredi kartı borç bilgisini veren bir yapıdır. Bu not bankalar için değerlidir, çünkü kendisine kredi başvurusu yapan birinin borç ödeme performansını en doğru ve gerçeğe en yakın haliyle ortaya koymaktadır.Günceldir,reeldir ve genel geçerliliği vardır.

Kredi notu günümüzde pek çok sektör ve finans kuruluşu tarafından talep edilmekte, muhatap olunan müşterinin finansal yapısı hakkında gerçeğe en yakın tahmini yapabilme imkanı tanımaktadır. Kredi notu bilgisi kredi kayıt bürosunun findeks hizmeti vasıtası ile üye kaydı gerçekleştirildikten sonra talep edilecek olan bir bilgidir.sms,mobil uygulama, findeks sitesi, bankalar kredi notunun öğrenilebileceği kaynaklar arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde banka kredi notu, kiredi notum ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ