Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Bankalardan kredi alabilmeniz için önemli olan kredi notu belirli aralıklarla güncellenmektedir. Güncellemeler sizlerin banka borçlarınıza gösterdiğiniz davranışlara göre gerçekleşmektedir. Kredi notum ne zaman güncellenir sorusunun cevabını yazımızın devamını inceleyerek bulabilirsiniz.

Kredi notu KKB tarafından tutulmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek içinse Findeks sistemine üye olmanız gerekmektedir. Sistem sizin bankalara olan borçlarınızı her zaman incelemektedir. Borçlarınızın vadesi geldiğinde göstereceğiniz hareket sizin kredi notunuzu etkileyecektir. Eğer ödemenizi vadesinde eksiksiz olarak gerçekleştirirseniz bu durum kredi notu puanınıza olumlu olarak yansıyacaktır.

Bu nedenle kredi notu güncellenme tarihleri sizlerin ödemelerinizin olduğu tarihlerdir. Her ödeme tarihinde kredi notu güncellenmektedir. Kredi notu sistemi günümüzde oldukça gelişmiş bir sistemdir. Bu nedenle sürekli olarak takip edilebilmektedir. Kredi veya kredi kartı son ödeme günlerinde ödemelerinizi bir gün dahi geciktirseniz bunu sistem tespit etmektedir. Ancak bir ya da beş gün gibi süreler ile geç ödeme yaptığınızda sistem bu durumda kredi notunuzu yüksek oranlarda düşürmemektedir. Bunun gibi durumlarda ödemelerinizi birkaç gün gecikmeli yapmanız kısa vadede sorun olmayacaktır. Ancak birkaç ay ödemelerinizi bir aydan fazla geciktirirseniz bu durum karşısında kredi notunuzda büyük düşüşler oluşabilir.

Kredi notunuzun geç ödemelerinizden fazla etkilenmemesi için geç ödeme yapacağınız zaman bankanız ile görüşmeniz de oldukça fayda vardır. Çünkü bankalar ile görüşülüp ödemenin tarihini verdiğinizde bankalar politikalar çerçevesinde sizlere belirli sürelerde tarih verebilirler. Bu durumda bankalar kredi sistemine gecikme bildirmeyeceği için kredi notunuz bu durumdan fazla etkilenmeyecektir. Böylelikle sizlerde yaşadığınız gecikmelerin kredi notunuza fazla etki etmesini engellemiş olacaksınız. Bankaların kredi veya kredi kartı ürünlerinden sürekli olarak yararlanmak istiyorsanız kredi notu güncellemelerine dikkat etmelisiniz. Kredi notunuzda düşüşlerin oluşmaması içinse ödemelerinizi her zaman vadesini geçirmeden yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim ? başlıklı makalemizde kredi notu ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Arzu UZUNLAR dedi ki:

    Kredi notum ne zaman güncellenek yahu 1 ay oldu hala bekliyorum, acaba bir sorun mu var? Bir de kredi notumu her seferinde findeks’e para ödeyerek öğreniyorum valla hep zarar hep zarar. Yok mu bunun ücretsiz bir yolu?

BİR YORUM YAZ