Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Özellikle banka ve finans kuruluşları ile yakın ilişki içinde olup finansman açığını bu kaynaklardan karşılayan kişiler için kredi notu oldukça önemli bir veridir. Bankaların size olan yaklaşımı sizin finansal karneniz olan bu bilgi üzerinden hareket edilerek belirlenecektir. Düşük kredi notu, sorunlu yapı ve kötü bir sicile işaret eder. Benzer şekilde ödemeler konusunda hassasiyetleri algılayarak titizlikle yerine getirenler bu profilin dışında kalarak yüksek kredi notuna sahip olurlar.

Kredi kayıt bürosu bankaların aylık olarak yaptığı bildirimleri özel bir hesaplama tekniği ile kredi notuna dönüştürmekte ve bu bilgiye ihtiyaç duyan herkese talep etmesi halinde verilebilmektedir. Kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan bu not,1 ila 1900 arasında değişen bir aralıktadır. Riskli ve riskli olmayan grupta yer alanların ayrımı bu sayede yapılabilmektedir.

Kredi notunun değerlendirmesi nasıl yapılır?

1ila 700 aralığında çok kötü

700 ila 900 aralığında kötü

900 ila 1500 aralığında orta

1500 ila 1700 aralığında iyi

1700 ila 1900 aralığında çok iyi

Bu değerlendirmeden de anlaşılacağı üzere puanın 900 ile 1500 aralığında olan kısmı artık riskin azaldığı ve finansal yapının daha güven verdiği bir aralıktır. Türkiye şartlarında 1400 ve üstü seviyeler kredi başvurularında olumlu geri dönüşlerin yaşandığı seviyelerdir.

Kredi notunun yüksekliği alınacak kredi miktarına etki eder mi?

Türkiye’de kredi notuna dair bir ortalama istersek bunun 1200’ler civarında olduğunu görürüz. Bu da demek oluyor ki kişilerin ödemeler konusunda sıkıntıları mevcut. Bunun sebeplerinden biri alınan kredinin  yüksekliğini karşılayacak gelirin yeterli olmamasıdır. O nedenle talep edilecek kredi miktarına ait taksitler elde edilen gelir ile karşılanabilecek düzeyde olmalıdır.

Yüksek kredi notunun sağladığı diğer avantajlar nelerdir?

Bankalar sahip olunan kredi notuna göre krediye uygulanan faiz, vade süresi gibi etmenler üzerinde oynamalar yapabilmektedir. Yani belki faizlerde pazarlık payı oluşup vade sürelerini uzatmak mümkün hale gelebilir. Yüksek kredi notu bununla beraber kefil ve ipotek gibi borcun ödenebilirliğinin garantisi olan bu  teminatların bankalar tarafından talep edilmemesine neden olabilir. Bazı bankaların sms üzerinden yapılan kredi taleplerine kaynak temini sağlaması bu kredi notu yüksekliği sebebiyle gerçekleşir.

Türkiye’de 1400 ve üstü puan grubunda yer alanlar kredi başvurularından olumlu geri dönüşler alırlar. Bununla birlikte 1900 seviyesine doğru yaklaşan kredi puanına sahip olmak bankalardan alınacak daha sorunsuz ve hızlı kredi temini anlamına gelir. faiz,vade,miktar,ipotek ve kefil gibi kredi maliyet ,süre ve teminatlarına etki eden faktörler  kredi notu yüksek kişilerin lehine sonuçlar doğuracaktır.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ