Kredi notumu nasıl düzeltirim?

 • 23 Nisan 2016
 • 971 kez görüntülendi.

Çeşitli nedenlerle kredi notunda meydana gelen düşüş bankalarla olan ilişkilerin tekrar eski hale gelmesini sağlayacak uygulamalarla düzeltilebilir. Bankalarla olan ilişkileri düzeltecek olan  banka hesaplarını aktif şekilde kullanmak ,ödemeleri düzenli ve zamanında yapmak ile sağlanacaktır. Bunlar ;vadeli-vadesiz hesap açılışları, kredi ve kredi kartı kullanımı, otomatik ödeme talimatlı fatura ödemesi, maaş hesabına yönelik hesap kullanımı gibi uygulamalarla düşük kredi notunu tekrar artı hanelere geçirmek mümkündür.

Kredi notu ile ilgili bileşenler beş ayrı gruba ayrılıp incelenir.Bunlar;kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı, Bankalara olan borcun düzeyi, yeni kredi almış olmak, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer faktörler olarak sıralayabiliriz. Bunlardan ödeme alışkanlığı kredi notuna %30 oranında etki eden en önemli faktördür. Kullanımı yapılan kredi ve kredi kartlarına ait ödemelerin zamanında yapılması önemlidir ve gününde ödenmeyen borçlar kredi notuna %30 oranında olumsuz teşkil eder. İkinci faktör olan bankalara olan borç miktarı kredi notuna %25 oranında etki eder. Yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusunda hala ödenmekte olan borçlarınıza bakılır ve gelirin bunu karşılama oranı önemlidir. Mevcut kredi kartı limitinizin yüksek oluşu da olumsuz değerlendirilir. Bu faktörlere kredi notunu düşüren etkiye sahiptir. Yeni kredi almış olmak bir belirsizlik dönemidir. Kredi ödemesi düzenli yapılana dek bir üzerinde %20’lik düşüş olacaktır. Hiç Kredi kullanımı yapmayan biri hiç  kredi kullanımı yapmayan bir kişiye göre kredi notunda %15’lik düşüş yaşar. Bankalara yapılan kredi başvuru sıklıkta kredi notuna %20 oranında etki eder. Tüm sayılan faktörler kredi notunda ayrı öneme sahip olup not üzerinde belirleyici etkidedirler. Bu faktörlerden bir veya birkaçına ait sebeplerden ötürü yaşanan kredi notu düşüklüğü birkaç finansal hamle ile uzun denebilecek bir zamanda normale dönebilir.

Kredi notunu yükseltme adına neler yapılabilir?

 • öncelikle tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatın ve kredi kartı sayınızı tek’e düşürün. Unutmayın kredi notuna en çok etki eden faktör (%30)borçlarınızı ödeme alışkanlığınızdır.
 • Bankada vadesiz hesap açtırın ve maaşınızın buraya yatmasını sağlayın
 • Bu hesaba bağlı otomatik ödeme talimatlı faturalar verin ve zamanında ödendiğinden emin olun
 • Ufak limitli kredi kartı başvurusu yapın ve ödemelerde sıkıntı yaratmadan mümkünse son ödeme tarihinden önce ödemesini yapın
 • Vadeli hesap açtırın ve vade süresi 2 -3 aylık olsun. Vadesi dolduğunda hesabı kapatın
 • Daha sonra vade süresi daha uzun olan başka bir hesap açtırın.
 • Kredi başvurusunda bulunun. Vade süresi dolmadan kısa süre içinde tüm borcu ödeyip kapatın

Diğer dikkat dilmesi gereken hususlar nelerdir?

 • Faturalar konusunda titizlik gösterin ve ödemelerinin zamanında yapıldığından emin olun
 • Her ay gelecek olan ekstrenizi kontrol etmek durum takibi yapma açısından önemlidir.
 • Findeks risk raporunuzu aylık olarak düzenli bir şekilde alın ve son durumunuz hakkında bilgi sahibi olun
 • Sürekli kredi başvurusunda bulunmayın bu da kredi notunuza olumsuz tesir eder.
 • Kredi kartı kullanımında limitinizi yüksek tutmaya çalışmayın .Bunun yerine ödeme kabiliyetiniz sınırlarında olan kredi kartı kullanımını tercih etmeye

Kredi notu üzerinde ciddi etkisi olan bu maddeler esasında ödemelerin takibi ve zamanında yapılışı ile ilgisi olan konulardır. Bir de bozulan kredi notunun  bankadaki mevduat ve kaynak kullanımı  yoluyla aşılmaya çalışılması durumu vardır ki bu da kredi notunu pozitif seyre getirmesi açısından önem taşımaktadır. Kredi notu hayat içerisinde pek çok  alanda karşımıza çıkan ve sıkıntılı finansal süreçlere maruz kamamıza neden olan bir faktör olabilir. Önceden alınabilecek birtakım tedbir uygulamaları ile bu durumun önüne geçmek ve konu üzerinde hakimiyet kurmak mümkün olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ