Kredi Notuna Önem Verin

Düzenli bir gelir şartı ile birlikte bankaların kredi kullandırma konusundaki en temel şartı, kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu anlamda bakıldığı zaman birçok insan kredi notu yetersiz görüldüğü için bankalardan kredi kullanamıyor. Kredi çekerken her zaman için kredi notuna önem verin ve düşük kredi notlarını yükseltmeye gayret edin. Aksi takdirde yapacağınız başvurular olumsuz olarak değerlendirilecektir.

İdeal Kredi Notu Kaçtır?

Kredi notu 0 ile 1900 arasında verilen bir puandır. Bu puan belirli risk gruplarına bölünmüş şekildedir. Örneğin; 0 ile 699 arasında kredi notu olan kişiler ‘en riskli grup’ olarak adlandırılır. Burada ideal kabul edilecek ortalama kredi notu ise 1500’tür. Bakıldığı zaman 1500’ün altında yer alan tüm kredi notları, belirli risk gruplarına dahildir. Bu kişiler için her zaman belirli riskler bulunur. Ancak kredi notunuz 1500’ün üzerinde olduğu sürece tüm bankalardan diğer şartları da taşıyorsanız kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenme konusunda en garanti yol Findeks sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sokulan bu online sisteme kısa sürede üye olarak 4 TL gibi bir ücret karşılığında sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı SMS ve internet bankacılığı yoluyla da kredi notu sorgulaması yapılabiliyor. Online yöntemler daha pratik olduğu için şubelere çok fazla bu konuda ihtiyaç duyulmaz ancak başvurduğunuz takdirde şubeden de kredi notu öğrenilebilir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesine sebep olabilecek tek etken, ödemelerin düzensiz yapılıyor olmasıdır. Bankalardan alacağınız kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin aylık vadelerini geciktirdiğiniz zaman, belirli aralıklarla kredi notunuz düşer. Ayrıca kredi kartı taksitlerini öderken yalnızca asgari tutarları ödemeniz yine kredi notunun düşmesine sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunuzu Arttırmanın Kolay Yolları başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi notunu arttırmanın kolay yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ