Kredi Notunuz Her Banka İçin Geçerli midir?

Bankalar tüketiciler için birçok kredi imkânı sunuyor. Özellikle nakit paraya ihtiyacı olan tüketiciler bankaların bu kredi kampanyalarından yararlanarak ihtiyaçları olan nakit paraya kavuşabiliyorlar. Ancak bu kredilerin geri ödemesinin zamanında yapılması da gerekiyor. Zamanında yapılmayan krediler neticesinde birçok tüketicinin kredi notu belli bir seviyenin altına düşüyor. Bu nedenle kredi notu düşük olan ancak bankaların kredi olanaklarından yararlanmak isteyen birçok tüketici kredi notunuz her banka için geçerli midir? Sorusuna yanıt alarak adım atmak istiyor. Kredi notu, tüketicilerin bankaların gözünde ödeme durumları ve ödeme alışkanlıklarını gösteren değerlerdir. Bu nedenle kredi notu yüksek olan tüketiciler hemen hemen her bankanın birçok imkânından yararlanabiliyor.

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

Kredi notunu düşüren birçok etken söz konusudur. Bazı tüketiciler bu etkenleri bilmeden hareket etmesi nedeni ile istemeden de olsa kredi notlarında düşüşler yaşayabiliyorlar. Kredi notunu düşüren başlıca etkenler şunlardır;

1- Bankaların sunmuş olduğu kredi olanaklarından yararlanan ancak bankaların belirlemiş olduğu vadelere uymayarak hiç ödeme yapmamak ya da gecikmeli ödeme yapmak,

2- Bankaların kredi kartı olanaklarından yararlanarak kredi kartlarının en az asgari tutarlarını son ödeme tarihinde ya da son ödeme tarihinden önce ödememek,

3- Kredi ya da kredi kartı ödemelerini bankaların sunmuş olduğu 90 günlük yasal süre içerisinde ödememek hem kredi notlarını düşüyor hem de bankaların tahsilatlarını yasal yolla yapmalarına olanak sağlıyor.

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Tüketicilerin düşük olan kredi notlarını yükseltmeleri için zamanı geçmiş ödemelerini yaparak borçsuz hale gelmeleri gerekiyor. Bu ödemeler yapıldıktan sonra bankaların aylık güncellemeleri ile birlikte düşük olan kredi notları kademeli olarak artış gösteriyor. Kredi notları ne olursa olsun her banka için aynı not geçerlidir. Çünkü tüketicilerin finansal hareketleri kredi derecelendirme kurumunca takip edilerek bu değerlendirme finans havuzunda yer aldığından her banka için kredi notu aynı oluyor.

Ödeme Talimatları ve Fatura Ödemeleri

Tüketicilerin bankalara ödeme talimatı vermesi ve faturalarını bankalar aracılığı ile yapması tüketicilerin kredi notlarını yükselten bir diğer etkendir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Yükseltme başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi Notu Yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ