Kredi Ön Onay Nedir?

Kredi başvurusuna sık başvuran banka müşterilerinin aşina oldukları kredi ön onay krediyi kullanmadan önce çeşitli başvuru kanallarından yapılan başvurular sonrasında bankanın ek belgelere ihtiyaç duyması ve bunların temini halinde incelemelerden olumlu sonuç alınırsa kredinin kullanılabileceğini bildiren bilgilendirmedir.

Kredi ön onay işlemi genellikle ilk kez çalışılmak istenilen bankaya yapılan başvurular sırasında sıkça görülür.Bankada bir hesabınızın olmaması çeşitli evraklarınızın eksikliğine neden olmaktadır.Bu nedenle banka gerekli incelemeyi yapabilmek adına başvuruda bulunan banka müşterisinden bazı evrakları talep eder. Bu evraklar sizin krediyi kesin kullanıp kullanamayacağınızı belirleyen evraklardır.Ancak ön onay alınması demek kredi kullandırma kriterleri arasında bulunduğunuzu da gösteren bir bilgidir.Kredi kullanmaya uygun bulunmayan bir banka müşterisinin başvuru süreçleri genellikle ön onay işlemine girmeden doğrudan reddedilmektedir.

Bankaların kredilere ön onay vermelerinin bir diğer sebebi de bankada bulunan evraklarınızın artık güncel olmamasından kaynaklanabilir.Belge kontrolünüz sırasında  bir bilginin değişmesi bu duruma neden olabilir.Bu durumda banka riske girmemek için sizden güncel bilgileri talep etmek zorunda olduğundan kredi başvurunuz doğrudan onaylanmadan ön onay sürecine girer.Yeni teslim edilecek belgelere göre kullanım durumunuz güncel bilgilerin sisteme girilmesi ile yeniden sorgulanır.Eğer evraklarda kredi kullanımına engel bir durum görülmez ise ön onay işleminiz onay işlemine dönüşecektir.

 

Ön onay bilgilendirmesi genellikle internet yada telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen başvurularda yaşanılan bir durumdur.Özellikle bankada hesabınız olduğu halde internet bankacılığına kullanıcı kodu ve şifreniz ile giriş yapmadıysanız onay yerine ön onay sürecine girebilirsiniz.Çünkü gireceğiniz yeni bilgiler bankanın veri tabanında ki bilgiler ile çelişebilir.Bankanın sizi tanıyacağı kişisel  ve güncel verilerinizin yer aldığı kullanıcı kodu ve şifreniz ile ilerlediğiniz telefon bankacılığı internet bankacılığı kanalları ve kartınız ile ATM kanalından yapacağınız başvurular ön onay yerine onay almanızı sağlayabilir.

Ön onay bilgilendirmesi alan bir çok banka müşterisi  onay sürecinde sıkıntı yaşayacağını düşünse bile bu doğru bir görüş değildir. Ön onay bankanın sadece evrakların eksik olması yada yeni evraklara ihtiyaç duyması nedeniyle işleme aldıkları bir durumdur. Bu nedenle kredi başvurunuza ön onay aldıysanız kredi kullanımınızı gerçekleştirebilmek için banka şubesine uğramanızı öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Albaraka Türk Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ