Kredi Puanı Yüzünden Bir Daha Kredi Çekemeyebilirsiniz

Hayatımızın Belirli evrelerinde mutlaka kazancımızın yetmeyeceği durumlar olmaktadır. Kazancımızın yeterli gelmediği durumlarda başvuru yapacağımız yerlerden biride bankalardır. Bankalar nakit ihtiyacımızı karşılamak için seçenekler sunar. Uygun kredi seçenekleri ile nakit ihtiyaçlarımızı karşılamamız mümkün. Ev kedisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi birçok kredi seçenekleri olup ihtiyacımız doğrultusunda başvuru yapabiliriz. Kredi puanı yüzünden bir daha kredi çekemeyebilirsiniz, bankalar kredi puanına önem vermektedir.

Kredi Başvurusu İçin Gerekenler

Kredi başvurusu yapmak oldukça kolay olmaktadır. Kimlik bilgileri ve gerekli maaş çizelgesi başvuru yapmak için gerekli evraklardır. İstediğimiz kredi seçeneklerini araştırarak en uygun kredi veren bankaya başvuru yapabiliriz. Bankaların kredi seçenekleri yaptıkları kampanyalara göre farklılık göstermektedir. Dosya masrafsız, ödeme erteleme gibi seçeneklerinin yanında düşük faiz oranları ile müşterilerinin dikkatlerini çekmektedirler. Bankaya yaptığımız başvuru ile kredi onayı gerçekleşmektedir. Başvurunuzun onaylanması için kredi puanınızın yeterli olması gerekmektedir.

Kredi Puanı nedir Nasıl Oluşur?

Her türlü finans kuruluşları ve birey arasında geçen mali dengelere dayanan çeşitli analizlerle belirlenen sayısal bir nottur. Bir nevi finansal geçmişinizdir. Bankalar ile olan tüm alışverişleriniz incelme altında olup bunların değerlendirilmesi sonucu kredi notunuz oluşmaktadır. Kredi notunuzun sıfır olduğu durumlarda vardır. Bankalarla şimdiye kadar hiç çalışmadıysanız, kredi kartı kullanmadıysanız ya da daha önce kredi çekmediyseniz kredi notunuz bulunmaz. Kredi notu oluşturmak için kredi kartı çıkartabilir, mevduat hesabı oluşturabilir ya da ufak bir meblağda kredi çekebilirsiniz, bu şekilde kredi notunuz oluşmuş olacaktır. Böylece daha yüksek meblağlarda kredi çekebilirsiniz.

Kredi notu Neden Düşer Nasıl Yükseltmek Gerekir?

Fatura geç ödeme veya ödememe, kredi kartınızın borcunu aksatmanız, daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin borcunda aksaklı gibi nedenler ile notunuzda bir azalma meydana gelir ve bir daha kredi çekmeyebilirsiniz. Bu gibi nedenlerle kredi çekmeniz daha zorlaşmaktadır. Kredi notunuz düşük ve kredi çekmek istiyorsanız; Teminat gösterebilir, kefil gösterebilir ya da kazancınıza göre çok az meblağda kredi çekebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için bankalara olan ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi yapılandırabilirsiniz, düşük bir meblağda kredi kartı çıkarttırıp düzenli ödemeler yapabilir, geçmiş borçlarınızı kapatabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Az Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar, kart ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ