Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicili demek, kredi çekmiş ve ödeyememiş olan, kredi borcundan dolayı tekrar bir kredi talebinde veya kredi kartı almak istediğinde eski borç hemen karşısına çıkar. Yani siciline işlenir ve kara listeye alınır. Peki, kredi sicil affı nedir?

Borç Ödeme Şartı Vardır

Kara listeye girdikten sonra kurtulmak için, kara listenin bozulması için ilk şart borcun ödenmesidir. Şayet borcu ödeyemezseniz 5 yıl süreyle beklemeniz gerekir. Bazı dönemlerde sicil affı konusu gündeme geliyor ve kredi sicilinden dolayı kara listeye alınan kişiler affediliyor.

Kara Listeden Çıkmak İçin Kredi Sicil Affından Nasıl Yararlanabiliriz?

Torba kanun gereğince kredi sicil affının çıkması gündemdedir. Bu kanun çıktıktan sonra kredini sicilini temizleyebilmek ve kara listeden çıkabilmek için yasanın kabul edildiği ve yürürlüğe girdiği günden başlayarak 6 ay içerisinde bankaya giderek başvurması gerekir. Aftan faydalanabilmek için başvuru yapılan bu süreçte borcun tamamının ödenmesi gerekiyor ya da yapılandırılması gerekiyor. Başvurduğu halde borcunu düzenli ödemeyen ya da yapılandırdığı taksitlerinde aksama yaşarsa süreç tamamen farklı bir yola giriyor.

Kredi Sicil Affı

Önümüzdeki günlerde sicil affının çıkması bekleniyor. Ancak tüm şartları yerine getirseniz, borcunuzu ödeseniz bile tüm bilgiler Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarında bulunduruluyor. Ve tüm bankalar bu bilgilere ulaşarak sizin hakkınızda sicile işlenmiş her türlü bilgiyi öğrenebiliyorlar. Bir kredi çekmek için başvuru yaptığınızda banka hemen bu merkeze başvurarak tüm bilgileri alabiliyor.

Kredi Sicil Affından Herkes Yararlanabilir mi?

Yasa kabul edildikten sonra kara listede yer alan, sicilini temizlemek isteyen herkes kredi sicil affı için başvuru yapabilir. Başvuran ve borcunun tamamını ödeyen herkes aftan yararlanabilecek. Sicil affından faydalanan kişiler aldıkları krediler sebebiyle herhangi bir cezai işleme maruz kalmayacaklardır. Sicil affından faydalanarak borcunun tamamını ödemiş ve kara listeden çıkmış olan gerçek ve tüzel kişilerin tamamı yeniden kredi başvurusunda bulunarak kredi kullanabilecekler. Kredi sicil affından yararlanmak isteyen ve sorgulama yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler af yasasının çıkmasını bekleyeceklerdir, Yasa çıktıktan sonra sorgulama yapabilirler ve isteyenler bu fırsattan faydalanabileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor başlıklı makalemizde bankalar, Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ