Kredi Sicilinde Sorun Olanlara Kredi Verenler 2016

Kişi ve  kurumların  Finansal karnesi niteliğinde olan ve birkaç bankanın girişimiyle kurulup şu an 26 bankanın veri paylaşımında bulunduğu kredi kayıt bürosu, sicilinde sorun yaşayan kişiler ve onlara kredi kullanımı sağlayacak olan bankalar için ilk başvuru merciidir. Sicilinde sorun yaşayanlar buradan aldığı bilgiler ışığında bir yol haritası belirleyecek ,bankalar ise kredi başvurusu yapan kişi hakkında buradaki verileri kullanarak risk değerlendirmesinde bulunup nihai kararını verecektir.

Kredi kayıt bürosundaki 0 ila 1900 arasında bulunan rakamsal değerler kişinin kullandığı kredilerin, ödenme aşamasındaki disiplinini göstermesi açısından önemlidir.1400 ve yukarıda seyreden puanlar bankalar için güven veren müşteri portresi çizip 1900 sınırına doğru giden bir puan, bankadan alınabilecek kredilerin süresi ve miktarı üzerinde etki ederek uzun vadeli yüksek miktar kredi kullanım imkanını sağlayacaktır. ödeme aşamasına gelen kredi kartı borcu ödenmediğinde, banka 15 günlük ek süre verip ödenmesini ister bu sürede ödenmediyse kartı kullanım dışı bırakır 90.günün sonunda borçta hala bir ödeme yapılmazsa idari takip süreci olan 7 günlük süre karşı tarafa ihtarnamenin çekilmesi ile başlar.7.günün sonunda ise yasal takip sürecine girilir. Kredi kullanımında da 90.gün sınırı olup 7 günlük idari takibin ardından yasal süreç başlatılır. Bu aşamalara  gelmiş bir kredi kartı yada kredi kullanıcısı bankalar için kara liste diye tabir edilen ve bankaların finansal kaynaklarını kullandırmaya sıcak bakmayacağı müşterilerdir.

Bankalar hangi hallerde sicili bozuk olana kredi verir?

  • Bankalara olan borcunuzu kapatmanız gerekir
  • Kredi çekmeyi düşündüğünüz bankada vadesiz hesap açtırıp sabit bir geliriniz varsa (maaş, kira geliri vs..)bu hesaba yatmasını sağlamalısınız
  • Düşük limitli kredi kartı edinip borçlarını son ödeme tarihinden önce yapmalısınız
  • Yüksek miktar vadeli hesap açtırmalısınız
  • Vadesiz hesap üzerinden eft, havale gibi işlemleri yaparak hesabı hareketlendirmelisiniz.

Bu sayılan yöntemler bankalar için güvenilir müşteri pozisyonuna gelmenizi sağlamaya yönelik öneriler olup kredi başvurusu yapma öncesinde kredi notunuzu ve  kredibilitenizi yükselterek banka kaynaklarını kullanmanızı sağlayacaktır. Bankalar dışında senetle kredi veren yerlerde  bulunmakta, altın veya telefon satışını yüksek miktarlı senetlerle gerçekleştirip bu ürünleri başka bir kuyumcu veya telefon mağazasında paraya çevirme şeklinde çalışma mantığı olan kurumlar bulunuyor. Çalışma prensipleri yüksek faiz ,kısa vadeli kaynak kullanımı şeklinde olan bu kurumlar içerdiği yüksek riskler gözönünde tutularak  kaynaklarının kullanılma kararı alınmalıdır.

Belli disiplin içinde kullanılmayan krediler faiz yükü ile daha da büyüyerek mevcut kaynaklarla ödenemeyecek pozisyona gelerek haciz ve icra şoku yaşatabilmekte kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Banka kaynaklarını etkin bir şekilde kullanan banka müşterisi kredi sıkıntısı yaşadığında senetle kredi veren yerlerden mevcut riskleri de göz önüne alarak  istifade edebilir .

Bir önceki yazımız olan Kredimi Kaç Ay Ödemezsem icralık Olurum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ