Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek ­?

Vatandaşlar ve kurumlar nakit ihtiyacını biriktirilen giderlerini kullanarak ya da borç altına girerek karşılıyor. Hepimizin hayatında bir dönem mutlak suretle dışarıdan borç alarak geçindiğimiz olmuştur. Bireysel ihtiyaçlarımızı karşılamak, taşınır ve taşınmaz mal sahibi olmak, tatile gitmek ve evlenmek için birikimimiz yetmediği durumda direk bankaların kapısını aşındırmayı seçeriz. Banka kredileri genel olarak dışarıdan borçlanma kategorisine girmektedir.

Kredi sicili, kişilerin bankalarla finansal ilişkileri sonucunda verilen puan sayesinde meydana gelen sicildir. Bankalardan aldığınız krediyi zamanında ödeyip ödemediğinizi banka takip etmektedir. Bu durumda zamanında ödenen krediler için kredi sicili yüksek olmaktadır. Ancak zamanında ödenmeyen kredi borçları nedeniyle kredi sicili bozulmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

 • Bankalardan kredi çeken kişilerin kredi borçlarını zamanında ödemesi gerekiyor. Bu sebeple kredi çekerken uygun krediyi bulmanız gerekiyor.
 • Aynı zamanda kredi ödeme zamanlarını doğru tespit etmeli ödeyeceğiniz kredi taksiti ile maaşınız doğru orantılı olmalıdır.
 • Kredi borçlarınızı zamanında ödemediğiniz zaman sadece banka siciliniz zarar görmemektedir. Aynı zamanda borcunuza binen faiz sizi zor duruma sokabilir.
 • Kullandığınız kredilerin taksitini zamanında ödemediğiniz takdirde, bankacılık sisteminde kredi siciliniz bozulmaktadır.
 • Kredi sicilinizi kurtarmak istiyorsanız önceden borcunuzun asgari tutarını ödemeniz gerekmektedir. Eğer asgari tutarı ödemiyorsanız banka bunu kayıt altına alacaktır.
 • Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki, kredi borcunun devamlı olarak asgarisini ödeyen kişilerin kredi sicili bozulmaktadır.
 • Kredi sicili bozulan müşterilere bankalar daha sonraki başvurularda kredi vermiyor. Bu nedenle kredi sicilinizin zarar görmesine engel olmalısınız. Borçlarınızı zamanında ödemeli, her ay devamlı asgari tutarını ödeyerek dönemi kapatmamalısınız.

Bozulan Kredi Sicili Düzelir mi?

 • Banka müşterileri, kredi sicilinin bozulmasına neden olan borçlarından kurtulduğu zaman kredi sicili bankalar tarafından düzeltilmektedir.
 • Fakat kredi sicilinin düzelmesi tüm borçlarınızı ödediğiniz takdirde, merkez bankasının kararında olacak, merkez bankasının olumlu sonucuna bakacaktır.
 • Nakit ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız kredi ihtiyaçlarınızı zamanında ve daha az maliyetle karşılamanız gerekiyor.
 • Kredi çektiğiniz takdirde borcunuzu bir gün bile geciktirmeden ödemelisiniz. Nitekim kredi sicilimi nasıl olsa düzeltirim düşüncesi oldukça risklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Kredi Notunu Etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ