Kredi Sigorta Primi Nedir?

Günümüzde vatandaşlar sıklıkla bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden yararlanma yoluna giderler. Bankaların kullandırdıkları kredilerde pek çok farklı masraf kalemi olmakla beraber, bu masraflar arasında en çok dikkat çekenler dosya masrafı, işlem ücreti ve kredi sigortasıdır, öyle ki pek çok banka reklamlarında dosya ve işlem masrafı olmamasını kendi ürünlerini öne çıkartan bir özellik olarak sunmaktadırlar. Bu ekstra ücret kalemleri arasında her zaman yer alan, bankaların farklı isimler de verseler aynı özelliklere sahip olan bir masraf kalemleri de kredi sigortasıdır.

Kredi sigortası, teknik olarak, kredi kullanıcısı kişinin krediyi ödeyemeyecek duruma düştüğü şu durumlara karşı bankaların bir güvence olarak kullandıkları bir yapıdır:

1- Kredi kullanan kişinin istem dışı şekilde işsiz kalması

2- Kredi kullanıcısı kişinin kaza vb durumlarda iş göremezlik durumuna gelmesi

3- Kredi kullanıcısının herhangi bir şekilde hayatlarını kaybetmeleri.

Bu şartlardan birisinin gerçekleşmesi durumunda bankalar, sigorta şirketlerinden kredilerinin otomatik olarak ödenmesini talep edebilmektedirler. Ülkemizde kredi sigortası genellikle yaşam kaybı durumunda etkin olacak şekilde yapılmakla birlikte, kapsamı genişletilerek daha fazla olumsuz etmene karşı sigorta koruması sağlayacak şekilde genişletilebilir. Kredi sigortası nedeniyle kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenen kişinin borcu ödendikten sonra kalan miktar, eğer hayatta ise kredi kullanıcısına, değil ise hayatını kaybeden kişinin ailesine ya da yasal varisine ödenir.

Kredi sigortası hizmeti ülkemizde 18-65 yaş arasındaki müşterilere yapılmakla beraber, bazı bankalarda üst limit 69 yaşına kadar yükseltilebilmektedir. Kredi sigortaları, diğer yaşam sigortaları gibi çekilen kredi miktarına, krediyi çeken kişinin yaşına ve özelliklerine göre değişmektedir.

Kredi sigortası yaptırırken, bazı bankalar kredi vadesinden daha uzun süreli sigorta yaparak haksız kazanç sağlamaktadırlar. Bu duruma karşı tetikte olup, sigorta süresi ile kredi vadesini karşılaştırmak faydanıza olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kapalı Çarşı Altın Fiyatları Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ