Kredi Skoru Öğrenme

Bankaların kredi yada kredi kartı başvurularında değerlendirdikleri kredi skoru olduğu banka müşterilerinin geçmiş dönem ödemeleri ile şekillenen ve bankacılık dışında dahi ortaklık , satış gibi konularda dahi başvurulan önemli bir finansal verdir. Bu finansal veri eski süreçlerde sadece banka çalışanlarına özel bir bilgi iken son dönemde banka müşterilerinin bilgisine de sunulmuştur.Bankalara başvuru yapacak müşterilerinin başvurularının olumlu sonuçlanması için kredi skoru bilgilerine hakim olmaları ve düzenli kontrol etmeleri önerilmektedir.

Kredi  skoru findeks finansal portalı kurulmadan önce  bankalardan öğrenilebilen bir bilgiydi.Bankalar işlem ücreti karşılığında bu bilgiyi müşterileri ile paylaşıyorlardı.Kredi kayıt bürosunun önderliğinde kurulan findeks finans portalından sonra banka müşterileri bankaya sormadan da kredi skorları hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Findeks sistemi TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi ile üyelik gerçekleştirilebilen kullanması oldukça basit bir sitedir. Üye olduktan sonra sistemde bulunan kredi notu öğrenme opsiyonu ile banka müşterileri kredi notu bilgisine ulaşabilir ve kredi notunun bulunduğu skalaya göre izleyecekleri yolu belirleyebilirler. Findeks sistemi üzerinde aynı zamanda kredi kullanımlarında değerlendirilmeye alınan risk raporu bulunmaktadır.Geçmiş dönem ödeme işlemlerini , sorun yaşadığınız kredi ve kredi kartlarını görebileceğiniz risk raporu da kredi notu ile beraber alınarak daha etkili bir finansal harita belirlenebilir.

Findeks sistemi üzerinde kredi skoru öğrenmenin ücretlendirmesi bankalardan aynı bilginin alınmasından daha uygundur.;Sadece 4 TL’lik bir ödeme ile kredi skorunun öğrenilmesi mümkündür.Eğer risk raporu da alınmak istenilirse bu işlemde ayrıca 4 TL’den ücretlendirilmektedir.

Bankalardan kredi skorunun talebi halinde her bankanın kendi ücretlendirme söz konusudur.Belirli bir ücretlendirme olmadığı için bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Avea GSM operatörü kredi skorunun öğrenilebilmesi  findeks sitesi ile anlaşma yapmıştır.İnternet kullanmayan banka müşterileri Avea üzerinden kredi skoru talep edebilmektedirler. “TC kimlik numarası doğum yılı” formatı şeklinde hazırladığınız mesajı 1122 ‘ye göndererek   kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz.Operatör tarafından 9 TL ile ücretlendirilen bu işlemin ödemesi faturaya yansımaktadır.Findeks sistemi üzerinden sadece kredi kartı ile ödeme yapılabildiği için Avea operatöründen kredi skoru öğrenme işlemini kredi kartı kullanmayan banka müşterileri de kolayca gerçekleştirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi puanı nedir? Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde kredi notu avea, kredi puanı ve kredi puanı öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ