Kredi Sözleşmesi Neden İptal Olur?

Kişiler bankalara kredi başvurularını yaptıktan sonra gerekli incelemeler tamamlanır ve kredi başvurusu onaylanır. Bu aşamada kişilere kredilerinin tutarı teslim edilmeden önce belirli sözleşmeler imzalatılır. Bu sözleşmeler, geri ödemenin yapılmaması durumunda bankaların yasal olarak yaptırım uygulayabilme hakkına sahip olduklarını gösterir. Ancak çok fazla sık görülmese de bu sözleşmelerin iptal olabilme durumları vardır. ‘Kredi sözleşmesi neden iptal olur?‘ konusunu incelediğimiz zaman öncelikle bankaların bu sözleşmeleri kendi istekleri doğrultusunda iptal etmeyeceklerini söyleyelim. Bankalar kredi başvurularını onaylamadan önce kişilerin kredi sicillerini ve gelir durumlarını detaylı olarak inceler ve krediyi buna göre verir. Sözleşmeler imzalandıktan sonra da hiçbir iptal yapılmaz. Zira kredi sözleşmeleri, bankalar için her zaman parayı ifade eder. Sizin gelir durumunuz olmasa bile bankalar bu sözleşmeyi kullanarak farklı yollardan borcu sizden alabilir.

Kredi Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?

Kredi sözleşmesini iptal etme konusunda kişilerin belirli yasal hakları vardır. Bankadan krediyi teslim aldıktan sonra yasal olarak belirli gün içerisinde bu sözleşmeleri devre dışı bırakma hakkınız vardır. Kredi sözleşmelerinin devre dışı kalmasının temel sebebi de budur. Genel olarak bankalar böyle bir işlem yapmadığı için kişilerin talepleri doğrultusunda kredi sözleşmesi iptal olunabilir. Kredi çeken kişiler bankaya bir dilekçe yazarak bu talebi ilettiği zaman, kredi sözleşmesi devre dışı kalabilir.

Kredi Sözleşmesi Kaç Gün İçinde İptal Edilebilir?

Krediyi çektiğiniz günden itibaren 14 gün içerisinde sözleşmeyi iptal etme hakkınız vardır. Bu konuda gerekli dayanağı Tüketici Kanunları üzerinden sağlayabilirsiniz. Bu kanunlarda belirtilen maddeye göre her vatandaş, aldığı krediyi 14 gün içinde geri verebilir. Kredi sözleşmesini bu süre içerisinde iptal ederseniz bankaya hiçbir masraf ödemenize de gerek yoktur. Doğrudan kredinin tutarını bankaya iade edersiniz ve sözleşmeler devre dışı kalır. Ayrıca kredi sözleşmesi ilk 14 gün içerisinde iptal edildiyse, ödenen dosya masrafı ücretleri kişilere geri verilmek zorundadır. Bankanız sizlere bu dosya ücretlerini geri vermiyorsa, bu konuda yasal haklarınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak sözleşme ilk 14 günde iptal edildiği zaman bankalar zorluk çıkarmadan bu parayı verir.

Bir önceki yazımız olan Kredi İptalinde Yaşanan Zorluklar başlıklı makalemizde kredi, kredi iptali ve Kredi İptalinde Yaşanan Zorluklar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ