Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi kartları ve bankaların müşterilerine geri ödemeli olarak sunduğu kredi çekme vatandaşları nakit para ihtiyacından kurtarsa da bir yandan da maddi sıkıntıya sokuyor. Faizli olarak ödenen finansal kaynaklar geri ödemede sıkıntı yaratıyor. Planlı kullanılmamasından ve bilinçsizce harcama yapılmasından kaynaklanan bu sıkıntının en aza indirgenmesi ve bankaların müşterilerin borçlarını ödemesini sağlamak için yapılandırma yoluna gidiyor.

Kredi notu, bankaların müşterileriyle kurduğu finansal bağı değerlendirmek için göz önünde bulundurduğu faktörlerden biridir. Bankalar, kredi notuna göre değerlendirmek yapmakta, kredi ve kredi kartı gibi maddi destekleri başvuru esnasında kredi notuna göre değerlendirmektedir. Peki, kredi ve kredi kartı yapılandırması kredi notunu olumsuz etkiliyor mu? Gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyim.

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Kredi Notunu Düşürür mü?

  • Bankalar düzenli ödemesini yapamadığınız borçlarınız yüzünden sizleri devamlı arayıp uyarıda bulunuyor olabilir. Eğer bir banka sizi devamlı arıyorsa ödemelerinizi düzenli olarak yapmıyorsunuz demektir.
  • Ödemesini düzenli olarak yapmayan müşterilerin birden fazla bahanesi olabilir. Maddi durumunuz yerindeyse ve zaman bulamadığınız için finansal sorumluluklarınızla ilgilenemiyorsanız bu konuda sizin işlerinizi halledebilecek birinden mutlaka destek almalısınız. Aksi taktirde ödeme gecikmesi sebebiyle kredi notunuz düşecektir.
  • Kredi ve kredi kartı borcunuzu maddi durumunuzun yetersizliğinden ödeyemiyorsanız bankaların sizlere sunduğu kredi ve kredi kartı yapılandırması yoluna gidebilirsiniz.
  • Ödeme yapamadığınız için yapılandırma ile her ne kadar kredi notunuzun düşeceğini düşünseniz de yanlış düşündüğünüzü belirtebilirim.
  • Kredi ve kredi kartı yapılandırma işlemi müşterilerin borçlarını uzun vadede azar azar ödemesi içindir. Eğer siz de bu yapılandırmadan faydalanıyorsanız kredi notunuz ve kredi siciliniz olumsuz yönde etkilenmeyecektir.
  • Nitekim yapılandırma işleminin gerçekleştirilmesindeki amaç zaten kredi notunuzun etkilenmemesini sağlamak ve bankalar nezdinde yer alan kredi sicilinin karalanmasının önüne geçmektedir.

Hangi Yapılandırma Türlerinden Faydalanabilirim?

  • Yapılandırma yoluna giden kişilerin yararlanabileceği iki çeşit yapılandırma vardır. Bunlardan biri 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kampanyasıdır. Diğeri ise 72 ay yapılandırma imkanıdır.
  • Her ikisinden de yararlanarak borçlarınızı uzun vadede sıkıntı çekmeden ödeyebilirsiniz. Ancak belirtmem gerekir ki yapılandırma yoluna gidip borçlarınızı aksatmanız durumunda kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.
  • Kredi ve kredi notu yapılandırma yoluna gittiğiniz takdirde borçlarınızı zamanında ödemeli ve geciktirmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Muayene İstasyonu İşletme Şartına Uymama  Cezası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ