Kredi Yapılandırmanın Avantajları

Kredi yapılandırma kişilerin mevcut kredi borçlarının yeniden  belirlenen vade ve faiz oranları üzerinden hesaplanarak baştan yapılandırılması işlemidir. Kişi isterse farklı bankalarda olan borcunu tek bir bankada toplayarak yada aynı bankada yeniden faiz hesaplaması yaptırarak daha düşük miktarda yapılacak ödeme ile karlı bir duruma geçebilir.

Bankalar arası rekabet ortamının getirdiği avantajlı durum  sayesinde kişiler borçlarını daha uygun faiz oranları ile ödeyebilir pozisyona gelmekteler. Kredi yapılandırması yapacak olan biri iki yöntemden birini seçerek borçlarını kapatabilir. Bunlar;

  • Aynı banka tarafından düşük faiz uygulaması ile mevcut borcun vade süresi uzatılarak veya aynı kalarak yeniden yapılandırılması
  • Başka bir bankadan kredi çekerek bankaya ait borcun erken ödeme ile kapatılması
  • Bankalar ikinci seçeneğin gerçekleşmesini istemedikleri için yani kendilerine ait borcun başka bir kaynaktan alınarak kapatılıyor olması müşterinin aynı bankadan bir daha kredi başvurusunda bulunmamasına neden olabilir. O nedenle kendi bünyelerinde yapılacak olan biri yapılandırmaya olumlu bakarlar. Borç yapılandırması yapılırken dosya masrafı ve benzeri isimler altında ücretler talep edilerek düşen faiz sebebiyle oluşan maddi kayıp yasal olmayan bu masraf kalemleri ile tüketiciden talep edilir. Tüketici böyle bir pozisyona düştüğünde iki seçenek arasında kar-zarar analizi yaparak en makul tercihi yapmalıdır.

Bankaların talep ettikleri masraf kalemlerinin hukuki bir dayanağı var mı?

Her fırsatta tüketiciden alınan bu masrafların, tüketici kanunu ve Yargıtay kararlarında açık bir şekilde talep edilemeyeceği belirtildiği halde bankalar hukuksuz bir işlem yaparak bu ücretleri almaktadirlar.Tüketicinin  bu konu üzerinde hak talebinde bulunarak hakem heyetlerine başvurması halinde bankalar haksız yere tahsil ettikleri bu ücretlerin geri iadesini yapacaklardır.

Bankalar yapılacak erken ödemede müşteriden komisyon talep edebilir mi?

Bankaların masraf kalemi olarak tahsil ettiği uygulamaların dışında kalan ve özellikle sabit faiz uygulaması yaptığı kredilerin erken ödenmesi halinde yasal olarak talep edecekleri ücret erken ödeme komisyonudur .Bakanlık tarafından tahsil edilmesine izin verilen bu komisyon ile bankanın erken ödeme nedeniyle uğrayacağı zarar  gözetilmiştir. Bu tutar yeniden hesaplama sonucu bulunan tutarın %2’sini geçememektedir .Kanunda bu komisyonun  konut finansmanı olarak temin edilen krediler için geçerli olacağı da belirtilmiştir. Müşterinin erken ödem tercihi yerine kredi yapılandırmasını tercih etmesi durumunda  dosya masrafı, komisyon ücreti vs.. türünden masraflar talep edilemez. Eğer banka tarafından dosya masrafı adı altında zorunlu masraf ödemesi talep edilecek olursa sözleşmede belirtilmesi ve miktarlarının da burada olması gerekmektedir. Yargıtay’ ın aldığı karar bu doğrultudadır.

Kredi ödemesinde yaşanan sorunlar nedeniyle  banka tarafından yapılandırılan krediler yeniden belirlenen daha düşük faiz ,vade  ve taksit süreleri ile daha kolay ödenebilir hale getirilmektedir. Tüketici bu noktada uyanık davranmalı erken ödeme veya yeniden yapılandırma arasında en uygun olan tercihi yapmalıdır. Bazen yeniden yapılandırılan krediler fahiş masraf kalemleri ile tüketiciyi ekonomik olarak zora sokmaktadır. En temel nokta  ise erken ödeme komisyonu dışında bu masrafların dayanağı olan hiçbir kanun maddesi yoktur.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Yüksek Faizi Hangi Ülkede başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ