Kredibilite Nasıl Öğrenilir?

Kredibilite bankanın müşteriye güven duyduğu ortamda gelişebilen ve kredi notunun olumlu olduğu bir noktada ortaya çıkan bir kavramdır. Maksimum 5 yıllık bir zaman içinde kullanılan krediler, kredilerin ödeme düzeni, kredi kartı borçları, batık krediler, ödenmeyen krediler neticesinde başlatılan icra takipleri, karşılıksız çek, senetler ve protestolar kredi notunu düşürerek kredibiliteyi olumsuz şekilde etkileyip güven ortamını zedelemektedir.

Banka ve finansal kuruluşlar belli zamanlarda müşteri bilgilerini risk merkezine ileterek bilgilerin güncellenmesini sağlamakta ve kredi kayıt bürosu tarafından da matematiksel  uygulamalar yapılarak puan sistemine dönüştürülmektedir. Elde edilen kredi notu aynı zamanda kredibilite yani kişi yada kurumun itibarı ve verdiği güvendir. Bu nedenle finansal kaynaklar konusunda gerekli titizlik gösterilmeyip sıkıntılı süreç yaşatan her müşteri kredibilitesi düşük borcuna sadık olmayan müşteridir. Kişi yada kurumun kredibilite tespitinde yapılması gereken şey kredi notu tespiti ile aynı şekildedir.www.findeks.com.tr adresinden gerekli üyelik işlemleri gerçekleştirildikten sonra kredi notu alınır ve bu aynı zamanda kredibilite notu demektir. 1400 puan  ve üzeri güvenilir müşteri olarak kabul edildiğinden kredi notunun bu puan veya üzerinde oluşu banka ve finans kuruluşları tarafından  kredibıll müşteri olarak kabul edilir.

Hangi etmenler kredibilite seviyesinde düşüş yaratır

  • Aldığınız bir kredinin ödemesini zamanında yapmadıysanız
  • Kredi kartı borcunu son ödeme tarihi geçtiği halde ödemediyseniz
  • Mevcut kredi borçlarından ötürü hakkınızda idari ve yasal takip süreci başlatıldıysa
  • İcra ve haciz süreçleri geçirdiyseniz
  • Karşılıksız çek ve senet gibi işlemlere muhatap olduysanız
  • Şu anda başka bir banka yada finansal kuruluştan kullanılan bir kredinin varsa

Bunlar dışında bankanın kendi politikaları ve yönetim kadrosunun müşterilere yönelik belirlediği kriterler farklılık arz ettiği için kredibilite düzeyinin her banka nazarında aynı değeri ifade etmesi sözkonusu değildir. Bankalar kredibilitesi yüksek birine düşük faiz ve yüksek meblağlı bir kullanım sağlayabilecekken kredibilitesi düşük olan birine de ya hiç kredi kullanım imkanı tanımaz yada faiz oranı yüksek ve meblağı düşük kredi kullanım olanağı tanır. Kredibilite ölçümü kredi kayıt bürosu tarafından yapılıp bunun bilinmesi kişi yada kurumun şimdi veya gelecek zamanda kullanma ihtimali olan krediler de kendisine bir avantaj sağlayarak gerekli iyileştirmeleri yapmasını iyi bir seviyede ise de bunun korunması yönünde tedbirleri beraberinde getirir .Kredibilite tespitine demografik ölçümlerde etki edip notun aşağı veya yukarı seyrine yol açar. Kişinin medeni durumu,eğitimi,ikamet adresi, çocuk sayısı gibi faktörler bunlardan birkaçıdır.

Kredibilite kredi ve finansman şirketleri için önemli bir veri olup ödeme disiplini ve ödeme geçmişi hakkında puanlama sistemi ile risk seviyesinin sınırlarını çizer. Kredibıll müşteri her bankanın kendi ürününü kullandırma yönünde istekli olacağı biri iken kredi notu düşüklüğü olan bir müşteri kredibilite sorunu yaşamakta ve ödemede de sorun yaşatacağı kaygısı ile olumsuz yanıt verilmektedir. Her bankada aynı karar mekanizmasının işlemediği de unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredibilite Notu Sorgulama başlıklı makalemizde kredi notu sorgulama ve www.Findeks.com hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ