Kredibilite Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinin sıkıntısız ve normal seyrinde ilerlemesi likit kaynak arayışında olan tüketicinin bu kaynaklardan en hızlı ve en sorunsuz şekilde istifade etmesi ,kredibilite seviyesinin istenilen seviyede oluşu ile doğrudan alakalıdır. Kredibilite  Banka ve finans kuruluşları için oldukça önemli bir veridir. Kredi notu da denilen kredibilite notu kredi kayıt bürosunun finansal geçmiş ve borçların ödeme performansının sayısal veriler haline getirilmiş şeklidir.

Kredibilite sorgulaması tıpkı  kredi notu sorgulamasında olduğu gibi www.Findeks.com adresi üzerinden üyelik işlemlerinin tamamlanmasıyla yapılır. İlk kullanım ücretsiz olup diğer sorgulamalar ücrete tabidir.findeksin paket uygulamaları ile yıl boyunca belli bir ücrete tabi olup sağladığı hizmetlerden faydalanılabilir. Her paketin sağladığı hizmet farklı olduğu için fiyatta değişimler olabilmektedir. Kredibilite notu kişilerin ödeme alışkanlıklarına yönelik bilgi sağladığı için belli seviyeler civarında oluşu banka ve finansal kuruluşlar için önemlidir. Disipliner bir tutumla borçların zamanında ödenişi kredi başvurusu yapan müşterinin kredibilitesi yüksek çıkacağından olumlu geri dönüşler alınacaktır.

Hangi seviyeler kredibilite notu için olumlu kabul edilir?

1 ila 1900 arasında bir puanlama sistemi olan findeks notunun 1400 dolaylarında oluşu banka  ve finans kuruluşlarının endişelerini hafifleten bir seviyedir. Bu rakamdan yukarılara doğru çıkıldıkça kredibilite daha da yükselecek ihtiyaçların finansmanı daha uygun faiz oranları ile karşılanabilecektir.

Kredibilite sorgulaması başka hangi şekilde yapılabilir?

Kredibilite notu resmi internet sitesi dışında bu büroya üye bir banka şubesine t.c kimlik numarası ibraz ederek belli bir ücret karşılığında öğrenilebilir. Bunun dışında bazı gsm operatörleri de bu yönde hizmet vererek müşterilerine kredi notlarını sms ile bildirmektedir.

Kredi notu gün geçtikçe daha yaygın bir hale gelmekte sadece bankalar tarafından değil farklı sektörde yer alanlarda bu notu talep etmektedirler. Oto kiralama,mobilya,beyaz eşya, cep telefonu operatörleri, emlakçılık sektörü bunlardan bazılarıdır .Aynı zamanda işletme sahipleri de iş yaptıkları müşterileri için bu sorgulamayı yapmaktadırlar. Bayilik sistemi ile çalışan işletmelerde yeni bayilik verileceği zaman bu notu talep etmektedir. Kredibilite notu findeks risk raporunun özeti niteliğinde olup geçmiş 5 yıla ait veriler de  değerlendirmeye alarak oluşturulur.5 yıl geçmesine rağmen kapatılmamış borçlar hala varsa kredibilite notunun hesabına bu borçlar da dahil edilir.

Kredibilite Notu; kişilerin  bankalardan almış olduğu bireysel kredi, kredili mevduat hesapları ve kredi kartlarındaki ödeme performansları ile oluşturulur. Bankalar tarafından bu bilgiler aylık olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezine iletilir ve kredi kayıt bürosu tarafından işlenerek kredi notu haline getirilir. Kredibilite sorgulaması findeksin resmi internet sitesi üzerinden, banka şubelerinden veya cep telefonu operatörlerinden gerekli ücretlendirme yapılarak öğrenilebilir

Bir önceki yazımız olan Mahkum Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ