Kredileri Tek Bankada Birleştirme

Ödemelerde kolaylık sağlaması, kredi ve kredi kartlarının ödemelerinde ortaya çıkan problemler nedeniyle borçların tek bankada birleştirilmesi seçeneği karşımıza çıkar. Faiz oranlarının asıl borca göre daha düşük seyretmesi gelir durumumuza uygun taksitlendirme seçenekleri bu yöntemi cazip hale getirerek borç yönetimini kontrol düzeyi daha yüksek ve daha hakim bir pozisyonda kalarak yönetmenizi sağlayacaktır.

Tek bankada toplanan borçlar bazen refinansman adını almakta borç yapılandırılması ile yeni bir boyut kazanan borçlar uygun faiz koşulları ile ödenebilmektedir. Başka bir durum da farklı banklarda olan borçları ödeme de bir sıkıntı olmamasına rağmen bunların yönetimi konusunda ortaya çıkan olumsuzluktur.O nedenle kişiler borçlarını tek bankada toplayarak ödemelerinin kontrolünü daha rahat gerçekleştirebilirler.

Bu yöntemin tercih edilmesinin banka açısından faydası nedir?

Bankalar borçlarınızı kendi bankasında birleştirebilmeniz için faiz oranları size cazip gelebilecek kampanyalar yaparlar. Bu aynı zamanda onların sağladıkları finansal kaynak üzerinden belirli bir oranda faiz almalarını sağlayacak olduğundan kredilerin kendi bankalarında birleştirilmesi onlar için güzel bir seçenektir. Fakat bankalar bu kredi teminini sağlarken alınan kredinin gerçekten bu borçların ödenmesi yönünde kullanılacağından emin olmak isterler.O nedenle bu kredi borçlarına yönelik bilgileri bankaya yapılacak kredi başvurusu sırasında iletmeniz ve gerekirse bu ödemelerin banka tarafından sizin adınıza yapılması yönünde talimat vermeniz refinansman seçeneğini kullanmak isteyen kişilerin işini kolaylaştıracaktır.

Tek bankada birleştirilecek krediler hususunda nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle kredi kartı borçları da dahil olmak üzere tüm bankalara olan borçların ilgili bankada toplanması ve bankadan çekilecek kredinin tüm borçları ödeyebilecek tutarda olması gerekir.

Bütçe hesaplaması yapmalı ve ödenebilecek aylık taksitlerin gelirin yaklaşık %50’si kadar olmasına dikkat edilmelidir. Zaten bankalar kredi değerlendirmelerinde kişinin gelirinin yarısı kadar miktarı aylık kredi taksitlerine ayırması yönünde karar geliştirir.

Bankalar kendilerinde temin edilecek olan ihtiyaç kredisi için belirli teminatlar isteyecektir. Bunlardan ikisi kendi üzerinize ve eşiniz üzerine olan bir mülkün ipotek edilmesi diğeri ise kefil göstererek kredi başvurusunda bulunmaktır. Kefil olan kişinin sağlam bir kurumda çalışıyor olması ve aylık düzenli bir gelire sahip olması kredi onayınıza etki edecektir Ayrıca kefil olacak kişinin el muvafakatnamesini alması gerektiği de unutulmamalıdır

Borçların birleştirileceği bankaya karar verilmeden önce titiz bir araştırma yapmak önemlidir.şartları,faiz.oranları iyice incelenmelidir ihtiyaç kredilerinde maksimum vade süresinin 36 ay ile sınırlandırıldığını da unutmamak  gerekir.

Tek bankada birleştirilen krediler ödemeler konusunda ortaya çıkan takip sıkıntısı ile yine ödemeler konusunda finansal sorun yaşayan kişilere çözüm getiren bir uygulamadır. Uygun faiz, vade  ve ödeme seçenekler ile tek bankada birleşen borçlar bütçeye uygun taksitlendirme seçenekleri ile borcun rahat bir şekilde ödenmesine neden olurlar. Kredi ve kredi kartlarına yönelik işleyecek olan gecikme faiz miktarına göre daha hesaplı bir yöntem olan refinansman seçeneği tüm yönleri ile iyice değerlendirmeli ve en uygun seçeneği sunan banka ile irtibata geçilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Bankaların Kredi Çekme Yaş Sınırı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ