Kredilerimi Tek Bankada Toplamak İstiyorum

Kredilerin tek bankada toplanma isteği genellikle ödemede zorluk yaşanan kredilerin o banka tarafından sunulan uygun faiz ve vadelendirme seçeneklerinden ötürü kaynaklanmakta yeniden yapılandırılan krediler kendileri için belirlenen taksit miktarları üzerinden tek bankadan yapılmaktadır. Kişiler bazen farklı bankalarda yer alan kredi ödemelerinin takibini yapmakta zorlandıklarından da kredilerini tek bir bankaya alıp ödemelerini buradan yapmayı istemektedirler

Her iki durumda da kredilerinizi toplayacağınız bankayı gelir durumunuz ve ödemelerdeki düzen ile ilgili ikna etmeniz gerekecektir. Yapılan işlemin adı borç transferi olacak, banka kendi bankasında toplayacağınız  kredilere ait borç kapaması için yeni bir kredi tahsisinde bulunacak bu şekilde borç yapılandırması tek bankadan onun belirleyeceği şartlar dahilinde yapılacaktır .

Bankalar borç transfer kredilerinde nasıl bir yol izlemektedir?

Bankalar borç transfer kredisi için başvuruda bulunan müşterilerden diğer bankalarda yer alan borçlarına ilişkin evrakları teslim etmesini ister. Bu talep bankanın kendisine borç transferi konusunda başvuran müşterisinden emin olma önünde geliştirdiği bir tavirdir.Bankalar genellikle onay verdikleri bu kredilere ait tutarı müşterinin borçlu olduğu bankaya kendisi yapmak ister. Yani müşterisinin hesabına bu kredi tutarına ait ödemeyi yapmak tercih ettiği bir durum değildir. Kredi başvurusunda bulunan kişi de bankayı kredi onayına  ikna etmek için kredi tutarını eft yoluyla kendilerinin yapabileceğini hatta bunu için bankaya kredi başvurusu sırasında eft talimatı  verebileceğini belirtirse kredinin gerçekten borçların kapatılması amacıyla talep edildiğine karşı tarafı ikna edebilir.

Bu kredi ile ilgili banka tarafından teminat istenir mi?

Bankalar genel olarak verecekleri tüm kredilerde borcun ödemesini garanti altına alabilmek adına teminat talep etmektedirler. Bu talimatlar kişinin, eşinin ve çocuklarının gelir durum belgesi, kendine ait mülkü varsa buna dair tapu (ev,arsa,dükkan gibi..)

Borçların tek bankada toplanmasına yönelik olarak yapılan başvurunuz banka tarafından kabul gördüğünde farklı banklarda olan borcunuz tek bir bankada toplanacak, varsa ödeme anlamında sıkıntınız daha uygun faiz ve vadelerde yeniden yapılandırma fırsatı bularak gelirinize uygun taksitlendirmelerle borcu yeni bir forma sokmuş olacaksınız. Bu durum kişilerin farklı banklarda yer alan borçlarını takip sıkıntısı yaşamaları nedeniyle de gerçekleşebilmekte tek bankada toplanan borçlar kişiye borç yönetimi konusunda  kolaylık sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 70 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ